10-07-2018 » Dziwnów, Powiat i region

Podsumowanie Festynu Rybaka 2018

Festyn Rybaka ad. 2018 za nami. Jak co roku było pysznie, muzycznie i z uśmiechem. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, były pokazy ratownictwa, tradycyjnie też można było spróbować swoich sił w sprawnościowym pięcioboju rybackim. W sobotni wieczór niebo rozświetlił imponujący pokaz fajerwerków, zaś w niedzielę prawdziwą ucztę dla ucha zaserwowała orkiestra wojskowa Marynarki Wojennej.

Dopisała także pogoda, która tylko w sobotnie przedpołudnie była lekko zachmurzona. Później, niebo nad Przystanią Sezonową – gdzie miała miejsca cała impreza – opanowało już tylko słońce.
Podkreślenia wymaga jeszcze fakt, że tegoroczny festyn miał znacznie szerszą niż zwykle formułę. Dzięki współpracy z Wolińskim Stowarzyszeniem Rybaków (realizującym projekt „Wolin – wyspa smaków, zalew świeżych ryb) oraz zaangażowaniu środków z Rybackiej Lokalnej Grupy Działania Pomorza Zachodniego (której dziwnowscy rybacy stanowią ważną część), program całego wydarzenia był bardzo rozbudowany.

W sobotę już od godziny 11.00 swoje podwoje otworzyła tzw. Strefa Edukacyjna. Można było dowiedzieć się nie tylko jakie gatunki ryb żyją w lokalnych wodach, ale też jakie potrawy z nich przyrządzać. A tutaj inwencji nie brakowało, podobnie jak przepisów.
Szereg z nich tradycyjnych, inne zaś łączyły w sobie zróżnicowane, momentami dość egzotyczne smaki. Każdy zainteresowany mógł spróbować i ocenić samodzielnie, a do tego wziąć udział w kulinarnych warsztatach.

Równolegle trwały aktywności skierowane do najmłodszych. Można było zagrać w piłkę nożną, pomalować twarz czy spróbować swoich sił w grach telewizyjnych. Chętni mogli dowiedzieć się także o prawidłowym odżywianiu oraz roli ryb w codziennej diecie. Swoje pokłady dla zwiedzających otworzyły okręty Marynarki Wojennej.
O 14.00 przedstawiciele gminnych władz oraz środowiska rybackiego, złożyli kwiaty pod pomnikiem „Rybaków, którzy nie powrócili z morza”. Zaraz potem na cieśninie pojawiły się odświętnie udekorowane kutry, które prezentując się w paradnym szyku, zawinęły do Przystani Sezonowej.
Tam, już z bliska, mogli im się przyjrzeć (i porozmawiać o specyfice pracy na morzu) wszyscy zainteresowani.

Krótko przed 15.30 na rybacką biesiadę, zaprosiły zgromadzonych na festynie żony dziwnowskich rybaków, które wspólnie z szerokim kręgiem swoich bliskich i znajomych, przygotowały przeszło 2 tony ryby. A ta była oferowana w najróżniejszych odmianach. Smażona, w octowej zalewie, wędzona, w postaci kotletów, po grecku, w oleju. Nie obyło się także bez mitycznej już zupy rybnej, której sława przyciąga na festyn wielu gości już od lat. Jak mówili – delektując się jej smakiem – było warto.
W czasie gdy po porcję ryby ustawiały się długie kolejki, o beczkę piwa rywalizowały wyłonione z turystów i miejscowych rybaków drużyny. Pokaz swoich umiejętności zaprezentowali również kamieńscy i dziwnowscy ratownicy WOPR, wsparci druhami z dziwnowskiej OSP. Ich przygotowana wspólnie akcja ratownicza, przyciągnęła na nabrzeże prawdziwie tłumy.
Tuż po tym miały miejsce adresowane do najmłodszych Neptunalia, które zgromadziły całe mnóstwo zainteresowanych spotkaniem z Neptunem i jego żoną – Prozerpiną.
Na najbardziej wytrwałych w różnego rodzaju zabawach, czekał potwierdzający morski chrzest certyfikat.

Wieczorną część programu otworzył koncert grupy „Specyficzni”. Po jego zakończeniu na scenie pojawił się Grzegorz Jóźwiak – burmistrz Dziwnowa, dziękując wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia. Mówił także o tym, że rybacy to jeden z filarów gminnej społeczności, a przy tym ludzie od lat tworzący lokalną tożsamość.
Wyczekiwany z niecierpliwością pokaz sztucznych ogni, poprzedził jeszcze koncert zespołu „Trzecia Miłość”, a punktualnie o godzinie 23.00 nocne niebo rozświetliły błyski fajerwerków.
Drugi dzień festynu rozpoczął się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy.
Ten bardzo uroczysty akcent, poprzedzony wcześniejszą mszą świętą i przemarszem przez miasto (orkiestry wojskowej oraz pododdziału reprezentacyjnego), był związany z obchodzoną w tym roku 100 rocznicą utworzenia Marynarki Wojennej, a także 75-leciem 8 Kołobrzeskiego Batalionu Saperów.
Tablicę odsłonił dowódca batalionu – kmdr por. Wojciech Chrzanowski, zaś pamiątkową wiązankę kwiatów w imieniu władz samorządowych złożył burmistrz Dziwnowa – Grzegorz Jóźwiak.

Niedługo potem na swój koncert zaprosiła Orkiestra Marynarki Wojennej, prezentując licznie zgromadzonej publiczności znane tematy muzyki filmowej oraz standardy lat 30’ i 40’.
O dobry nastrój licznie obecnych na Przystani Sezonowej dzieci, zadbała grupa animacyjna „Fiesta”, po której na scenie pojawił się zespół „Szafa”, którego koncert był ostatnim punktem niedzielnego programu.
Na kolejny festyn zapraszamy za rok :-).

Krzysztof Zawiliński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *