06-12-2017 » Dziwnów, Powiat i region

„Podróż do wnętrza Ziemi – spotkanie z nauką”

„Ziemia to wyspa, to wyspa zielona,

wśród innych dalekich planet”

Jakie tajemnice kryje Ziemia? Co znajduje się pod ludzkimi stopami? Jak powstaje trzęsienie Ziemi? W jaki sposób tworzą się góry? Czy krater wulkanu sięga do jądra Ziemi? Czy wulkany i trzęsienia Ziemi mogą zdarzyć się w Polsce? W czym Ziemia podobna jest do jabłka? Na te i inne pytania dzieci 5 – 6- letnie z Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie szukały odpowiedzi, biorąc udział w warsztatach „Podróż do wnętrza Ziemi” z edukatorem Rafałem Łęckim.

Ziemia i jabłko – tak okrągłe to wiemy, ale to nie wszystko! Cienka skórka – cienka skorupa, miąższ – płaszcz, nasienie – jądro Ziemi. Trzęsienie Ziemi z użyciem dwóch deseczek – czy to możliwe? Każdy uczestnik warsztatów mógł tego doświadczyć.

– Dociskaj do siebie i powolutku przesuwaj… tak przesuwa się skała, która stawia opór, a szarpnięcie to trzęsienie Ziemi – zakończył pan Rafał.

Zabawkowe ludziki w trakcie szarpnięcia pospadały z płyty – zauważyły dzieci. W polu doświadczeń znalazły się ruchy górotwórcze z wykorzystaniem wafli, które później każdy mógł… zjeść.

– Dosuwanie dwóch płyt skorupy ziemskiej do siebie powoduje wzrost w górę. Tak powstała największa góra świata, Himalaje – poinformował edukator.

Nauka jest fajna i ciekawa, stwierdziły dzieci. Elementy otaczającej nas rzeczywistości to różne zjawiska, które warto poznawać w formie zabawy już w przedszkolu.

Czy wulkany i trzęsienie Ziemi mogą zdarzyć się w Polsce? – zapytały dzieci. Pan Rafał odpowiedział, że… Dzieci już wiedzą. Kto chce wiedzieć niech doczyta w naukowych książkach lub zaprosi pana Rafała na zajęcia.

Budowa warstwowego modelu Ziemi odbyła się z wykorzystaniem piłeczki pingpongowej – jądro Ziemi, masy solnej – płaszcz, a kolorowy papier stał się skorupą Ziemi. Dzieci uwielbiają zabawy z masą solną. Samodzielne zbudowanie w tak prosty sposób modelu Ziemi, pozostanie na długo w ich pamięci. Skonstruowany wulkan, którego erupcja „wybuchowo” zakończyła zajęcia. Było to tajemnicze i efektowne. Po erupcji były wyjaśnienia i zrozumienie problemu wybuchu. Przedstawione w załączeniu zdjęcia ukazują zaangażowanie dzieci oraz radość odkrywania świata przyrody.

W trakcie warsztatów naukowo – badawczych dzieci uczą się zasad pracy naukowej, etapów postępowania badawczego, a także pobudzają wyobraźnię do poszukiwania wciąż nowych doświadczeń i twórczego działania. Myślimy, że te warsztaty staną się inspiracją do codziennych odkryć różnych zjawisk tajemniczego świata otaczającej nas rzeczywistości.

Z pozdrowieniami dla sympatyków

Publicznego Przedszkola „Promyk Słońca” w Dziwnowie

Bożena Zajączkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *