Pod żaglami Książnicy Pomorskiej.

Zapraszamy w rejs z kapitanem Wojciechem Jacobsonem

Słynny szczeciński żeglarz, uczestnik historycznych rejsów jachtem „Maria”, autor książek podróżniczych, wykładowca akademicki – Wojciech Jacobson będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu „Otwarta społeczność” w Książnicy Pomorskiej. Debata organizowana przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza, dyrektora KP Lucjana Bąbolewskiego i dominikanina Tomasza Dostatniego tym razem będzie podróżą do świata wilków morskich.

Kapitan Wojciech Jacobson to żeglarska legenda. Rocznik 1929. Od 1949 roku należał do Sekcji Żeglarskiej AZS Szczecin, późniejszego Jachtklubu AZS Szczecin,  zdobywając doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie.

Na Pomorze Zachodnie przyjechał kształcić się w Szkole Inżynierskiej, która później stała się Politechniką Szczecińską i gdzie przepracował kilkadziesiąt lat na Wydziale Technologii Chemicznej. Żeglował po zachodniopomorskich jeziorach i Bałtyku, a w późniejszych latach na dalszych wodach europejskich. W 1973 roku wziął udział w pierwszym etapie rejsu dookoła świata Ludomira Mączki na jego jachcie „Maria”. Wraz z innym kolegą klubowym Andrzejem Marczakiem dopłynęli do Peru. Dziesięć lat później wziął udział  w końcowym etapie rejsu  jachtu „Maria” z Urugwaju do Francji.
W latach 1985 -1988  roku jachtem Vagabond II, razem Januszem Kurbielem i Ludomirem Mączką, pokonali Northwest Passage, czyli Przejście Północno-Zachodnie,  trasą z Oceanu Spokojnego na Atlantyk. Byli pierwszymi Polakami, którzy przebyli tę drogę morską, płynąc na północ od kontynentu amerykańskiego.
Kpt. Jacobson brał również udział w rejsach Class Afloat, kanadyjskiej Szkoły pod Żaglami żeglując ponad 10 lat na żaglowcach „Pogoria” i „Concordia”. Trasy obejmowały wszystkie oceany świata.

Nestor polskiego żeglarstwa w 2016 r. został uhonorowany nagrodą Super Kolosa, a wcześniej nagrodą Conrada dla Indywidualności Morskich. W 1988 r. przejście Northwest Passage, jako Rejs Roku, nagrodzono Srebrnym Sekstantem.

O przygodach pod żaglami, egzotycznych wyprawach na wyspy Pacyfiku i ekstremalnym rejsie przez Archipelag Arktyczny – kpt. Wojciech Jacobson opowie 22 marca w Książnicy Pomorskiej, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Otwarta społeczność”. W świat wilków morskich popłynie razem z innym szczecińskim żeglarzem – Piotrem Owczarskim oraz dziennikarzami, autorami reportaży i książek marynistycznych Krystyną Pohl i Zbigniewem Kosiorowskim.

„Otwarta społeczność” to nowy cykl debat odbywających się w Książnicy Pomorskiej. Inspirujące rozmowy prowadzi Tomasz Dostatni OP, znany kaznodzieja i dziennikarz. Ich współorganizatorami są Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz i Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie Lucjan Bąbolewski.

Spotkanie 22 marca będzie inspirowane książką Kazimierza Robaka „Żeglarskie kto jest kim: Wojciech Jacobson”.

Udział w debacie jest możliwy na podstawie indywidualnego zaproszenia lub po pobraniu bezpłatnej wejściówki ze strony Książnica.szczecin.pl

Uwaga: ilość miejsc ograniczona.

Otwarta społeczność. Spotkanie wokół książki Kazimierza Robaka „Żeglarskie kto jest kim: Wojciech Jacobson”

22 marca 2022 r. (wtorek) godz. 18

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica

Ul. Podgórna 15/16 Szczecin

Sala im. Zbigniewa Herberta

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top