12-12-2019 » Powiat i region

Pod dnem morskim w okolicy Świnoujścia odnaleziono pokaźne złoża ropy i gazu!

Jak informuje portal iswinoujscie.pl, kanadyjska firma Central European Petroleum (powstała w roku 2006) poszukująca od pewnego czasu złóż ropy i gazu w naszym regionie odnalazła takie pokłady w Zatoce Pomorskiej pomiędzy Świnoujściem, a Międzyzdrojami. Stosowną koncesję firma uzyskała od Ministerstwa Środowiska w grudniu 2017 roku.

Jak się ocenia, ich zasób to możliwość wydobycia oceniana jest aż na 30 lat! Złoże odkryto prawdopodobnie metodą sejsmograficzną.

Prawdopodobnie firma rozpocznie dalsze prace, które miałyby bardziej sprecyzować ilość ropy i gazu w złożu znajdującym się pod  dnem zatoki. Dlatego w październiku obecnego roku wystąpiono do Lasów Państwowych o dzierżawę gruntów leśnych wraz z ich wylesieniem pod lokalizację wiertni i wiercenie dwóch otworów poszukiwawczych.

Kanadyjska firma szacuje, że nowo odkryte złoże (prace poszukiwawcze rozpoczęto pod koniec ubiegłego roku) zawierać może od 30 do nawet 40 miliardów metrów sześciennych wydobywanego metanu oraz 18 milionów metrów sześciennych płynnych gazów ziemnych.

I co ciekawe. Świnoujście może obejść się smakiem jeśli chodzi o zyski z racji wydobycia ropy i gazu, bowiem jak się okazuje, grunty na których znajduje się nowo odkryte złoże należą do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. A to oznacza, iż ewentualne zyski z pozyskiwania surowców ze złoża trafią do budżetu państwa, a nie lokalnego samorządu.

A gdyby jednak udało się miastu pozyskać jakieś wpływy z wydobycia, to choć miasto nie stałoby się nowym północnym Dubajem, ale pozyskałoby pokaźny zastrzyk finansowy. Dość powiedzieć, że jak się ocenia, eksploatacja złoża to około 50 mln złotych wpływów finansowych!

Jedno jednak jest pewne. Owo odkrycie tak sporego złoża z cennymi surowcami w naszym regionie, dałoby bez wątpienia nowy impuls dla rozwoju gospodarki w naszym zakątku kraju.

Kanadyjczycy zapewniają, iż wydobywany surowiec trafiłby na rynek polski, a potencjalni klienci to polickie zakłady chemiczne czy lokalny rynek oraz statki napędzane LNG.

Jeśli w przyszłości zostanie podjęta decyzja o wydobyciu gazu Kanadyjczycy już teraz obiecują budowę zakładu uzdatniania gazu, który miałby kosztować 2,5 mld złotych.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że przygoda z ropą i gazem w tym regionie sięga kilku dekad wstecz, bowiem na początku lat 70. ubiegłego wieku odkryto na głębokości około 2.700 metrów złoża ropy i gazu w okolicy Wicka i Zalesia nieopodal Międzyzdrojów.

Rozpoczęto wydobycie ropy, a gaz po prostu – przez dłużysz czas spalano. Po pewnym czasie otwór prowadzący do złoża zaczopowano, a po zmianach ustrojowych owe tereny sprzedano pod domki letniskowe.

W tym miejscu do dziś pozostaje tylko i jedyny znak po tamtym odległym już fakcie. Brama wjazdowa  z napisem „PKN Mielec Kopalnia Międzyzdroje”.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *