Po wielu miesiącach  obietnic pieniądze z rządowej tarczy trafiły do lotniska w Goleniowie. Marszałek pyta rząd o dalszą niezbędną pomoc.

Osiem miesięcy od zamknięcia lotnisk dla ruchu komercyjnego i pięć miesięcy po obietnicy szybkiego wsparcia, 1,39 mln zł rekompensaty z rządowej tarczy, w końcu pojawiło się na kontach Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów. To efekt determinacji i długotrwałych nacisków marszałka Olgierda Geblewicza. Gdy lotnisko nie zarabiało i nie miało na pensje dla pracowników, uratowało je szybkie działanie marszałka i 2,5 mln zł pożyczki od Samorządu Województwa. Marszałek pyta rząd o dalszą pomoc, bo w trakcie pandemii lotnisko nie funkcjonuje w pełnym zakresie i notuje dalsze straty.

W ocenie marszałka sytuacja wielu regionalnych portów lotniczych jest bardzo trudna. Przewoźnicy mocno redukują siatki połączeń, co ma wpływ na finanse lotnisk. Wraz z postępującą pandemią i wzrostem liczby osób zarażonych koronawirusem, coraz bardziej realne jest ponowne zawieszenie lotów komercyjnych. W związku z tym marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się pytaniem do wiceministra infrastruktury Marcina Horały, o wskazanie kolejnych rządowych rozwiązań wsparcia dla regionalnych lotnisk.

– Wszyscy widzimy, jak wygląda ruch w portach lotniczych. Trwa druga fala pandemii i one nie funkcjonują w pełnym zakresie, odnotowują dalsze straty. W wyniku decyzji rządu wprowadzane są kolejne obostrzenia i zamykane są poszczególne dziedziny życia. De facto mamy lockdown turystyki, ale także innych branż kluczowych z punktu widzenia ruchu lotniczego. Nie wiemy jaka pomoc dla regionalnych portów jest planowana? Czy są procedowane akty niezbędne do jej udzielenia? Czy w przypadku drugiego lockdownu lotniska znów będą musiały miesiącami czekać na wsparcie? Jeśli nie otrzymają szybkiej pomocy, to mogą tego nie przetrwać – powiedział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ostatnich dniach po wielu miesiącach oczekiwania goleniowskie lotnisko otrzymało w końcu rządową rekompensatę w wysokości ponad 1,39 mln zł za straty spowodowane zawieszeniem lotów pasażerskich od 15 marca do 30 czerwca br. W tym okresie Port Lotniczy Szczecin – Goleniów wykonał kilkaset operacji lotniczych na rzecz straży pożarnej, lotniczego pogotowia ratunkowego czy wojska. Minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wiceminister infrastruktury Marcina Horała, jeszcze 1 czerwca br. zapowiadali, że „Konkretne kwoty na poszczególne lotniska poznamy w tym tygodniu”. Pieniędzy, a także informacji o wysokości rekompensat nie było.

– Mimo licznych zapewnień ze strony rządowej, zabrakło szybkiego działania, sprawności, decyzyjności i co najgorsze również wiedzy. Konkretne i szybkie do wdrożenia rozwiązania wskazywaliśmy od samego początku wybuchu pandemii. Jako Samorząd Województwa byliśmy jedynymi, którzy pomogli, uruchomiliśmy pożyczkę dla lotniska. Z kolei rządową rekompensatę za pierwszą falę pandemii lotnisko otrzymało w samym środku drugiej fali. Wciąż nie wiemy jakie są dalsze plany rządu, a przecież na bazie dotychczasowych negatywnych doświadczeń można szybko uruchomić stosowny mechanizm wsparcia dla regionalnych portów lotniczych – mówi marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W czerwcu, gdy Port Lotniczy Szczecin- Goleniów nie miał środków na wypłatę pensji, marszałek Olgierd Geblewicz zdecydował się na szybkie uruchomienie 2,5 mln zł samorządowej pożyczki. W tym czasie rząd swoją opieszałość tłumaczył koniecznością notyfikacji pomocy w Komisji Europejskiej mimo, że Olgierd Geblewicz wielokrotnie wskazywał, że w czasie pandemii COVID-19 Unia Europejska tego nie wymaga. Nowelizację tzw. „rządowej tarczy” uchwalono dopiero w połowie października, a pieniądze trafiły do lotniska na początku listopada.

W ostatnich tygodniach główni udziałowcy Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów zdecydowali się na uruchomienie długoterminowego wsparcia operacyjnego. Do 2028 r., w kolejnych ratach, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przekaże na działalność operacyjną lotniska w Goleniowie łącznie 40 mln zł (5 mln już wypłacono w tym roku), a Gmina Miasto Szczecin ponad 34 mln zł. „Środki na pomoc inwestycyjną w wysokości 108,5 mln zł przekazać ma Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Pomoc samorządów trafi do lotniska już teraz. Na pomoc PPL lotnisko może liczyć po uzyskaniu notyfikacji w Komisji Europejskiej.

– Dotrzymaliśmy danych obietnic i kolejna wieloletnia pula wsparcia dla Portu Lotniczego w Goleniowie została uruchomiona. Chciałbym, by również PPL zrealizował dane słowo i zrealizował obiecywane inwestycje. Już od ponad roku czekamy na zakończenie serialu z notyfikacją wsparcia w Komisji Europejskiej. Bez tych inwestycji lotnisko sobie nie poradzi – powiedział marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Tegoroczne dokapitalizowanie sprawiło, że łączny udział Województwa Zachodniopomorskiego w kapitale zakładowym Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Sp. z o.o. wynosi 21,38% udziałów o łącznej wartości 52.5 mln zł.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top