04-12-2019 » Powiat i region

Po święcie naftowca i gazownika dziś Dzień Górnika

Po wczorajszym święcie naftowców i gazowników, dziś mamy kolejne święto. Jest nim Dzień Górnika, tradycyjnie obchodzony jako Barbórka, przypadający w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy.

Poza górnikami, w tym dniu swoje święto obchodzą także geolodzy, jak i osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

Co ciekawe. W czasach PRL – u pisano miast Barbórka – Barburka. Jakoś dziwnie ta Barbórka pisana z otwartym „u” wówczas wyglądała na papierze. Ale cóż, takie mieliśmy ustrojowe czasy. I widać była taka potrzeba chwili. Taka gramatyczna. Nie mylić z dramatyczną, pal licho nie patrząc wówczas w słownik języka polskiego.

 

W tradycji górniczej rodzinie ten świąteczny dzień rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

W dniach poprzedzających to święto organizowane są tzw. karczmy piwne, w których biorą udział górnicy oraz osoby związane z górnictwem (emeryci, pracownicy firm kooperujących z kopalniami, naukowcy z wydziałów górniczych wyższych uczelni oraz osoby tam studiujące). Karczmy piwne przeznaczone dla dozoru górniczego organizowane są przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG). Odpowiednikiem karczmy piwnej są organizowane dla kobiet tzw. combry babskie.

Karczmy piwne pojawiły się na stałe dopiero w latach 80. XX wieku. Wcześniej, w poprzedniej dekadzie, odbywały się jedynie tzw. spotkania gwarków przy piwie.

Do tego okresu Barbórka była uroczystością czysto religijno – rodzinną, bez zakrapianych imprez tylko dla górników. Za „słusznego systemu” minionego wieku, władze Polski Ludowej organizując świeckie dbały o to, by zmniejszyć charakter religijny.

Górnicy podczas karczmy piwnej są obowiązkowo ubrani w mundur górniczy. Za nieprawidłowo skompletowany mundur, np. za źle dobrane skarpetki, Górnicze wysokie prezydium karze zakuciem w dyby lub wypiciem piwa z solą.

Także wspomniane wyżej combry babskie w dzisiejszej formie to tradycja zupełnie świeża, dopiero z lat 90. XX wieku, niemająca nic wspólnego z oryginałem czyli imprezą zapustną.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *