Po partnersku z Armenią

 

O rozwijaniu wymiany handlowej, możliwościach inwestycyjnych czy perspektywach współpracy rozmawiali Samvel Mkrtchian, Ambasador Republiki Armenii w Polsce i członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek. Dla ambasadora była to pierwsza wizyta na Pomorzu Zachodnim.

Ponad 56 mln dolarów, na tyle w ostatnich latach oszacowano wymianę towarową pomiędzy Polską i Armenią. Zdecydowaną większość stanowi polski eksport (44 mln dol.), na który w znacznej mierze składają się wyroby chemiczne, maszyny i urządzenia dedykowane np. górnictwu, ale i części pieców, sprzęt telekomunikacyjny, klimatyzatory. Polski przemysł eksportuje również do Armenii artykuły rolno-spożywcze czy wyroby higieniczne. Z kolei z Armenii najchętniej importujemy wyroby metalurgiczne czy przemysłu lekkiego jak kurtki oraz spodnie robocze, a także artykuły rolno-spożywcze, w tym mrożone krewetki. Dotychczasowa współpraca inwestycyjna między Polską a Armenią ma niewielkie rozmiary. Polskie firmy w Armenii przeważnie działają w sektorze sprzętu ochronnego, OZE czy IT. W Polsce praktycznie brak jest armeńskich inwestycji bezpośrednich. Wśród perspektywicznych kierunków współpracy gospodarczej i inwestycyjnej wymienia się m.in.: energetykę odnawialną, elektronikę, farmację i biotechnologię czy wzornictwo przemysłowe.

Samvel Mkrtchian funkcję Ambasadora Republiki Armenii w Polsce pełni od listopada 2018 r. Wcześniej, stanowisko to sprawował w Libanie. W swoim bogatym doświadczeniu ma m.in. pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Armenii, a także współpracę z NATO czy OBWE.

 

Biuro Prasowe

Urzędu Marszałkowskiego


Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top