25-07-2016 » Powiat i region

Pieśni cerkiewne w katedrze

W ostatni piątek, 22 bm., wraz z rozpoczęciem szóstego koncertu, 52. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim przekroczył już swój półmetek. Piątkową wieczorną ucztę muzyczną w zabytkowej kamieńskiej katedrze, po słowie wstępnym prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego, otworzyła tradycyjnie część organowa. Za kontuarem „króla instrumentów” zasiadł tym razem prof. Andrzej Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie, której jest absolwentem i na której kształcił się pod kierunkiem jednego z najwybitniejszych polskich organistów prof. Joachima Grubicha. Krakowski organista w 1981 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym z Rzymie, zaś trzy lata później zadebiutował przed kamieńską publicznością podczas XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej. Koncertował w Europie, a także obu Amerykach i Azji. Brał również udział w większości krajowych koncertów organowych. Obecnie prowadzi klasę organów w macierzystej uczelni oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. W jubileuszowym roku 2000 r. zasłynął wykonaniem organowych dzieł wszystkich Jana Sebastiana Bacha w Krakowie i we Wrocławiu. W Kamieniu, w pierwszej części organowej, Andrzej Białko rozpoczął swój występ od utworów niemieckich kompozytorów i organistów przełomu XVII i XVIII wieku – Dietricha Buxtehudego i Johanna Nicolausa Hanffa. Zakończył zaś wykonaniem Preludium i fugi e-moll BWV 548 wielkiego Jana Sebastiana, który to utwór był ostatnim podczas piątkowego koncertu wzbudzając oklaski zgromadzonej w katedrze publiczności.
Pomiędzy dwiema częściami organowymi kamieńska świątynia rozbrzmiała pieśniami cerkiewnymi w wykonaniu ukraińskiego Męskiego Zespołu Wokalnego „Kalophonia” ze Lwowa entuzjastycznie przyjętego przez słuchaczy, którzy swymi oklaskami zachęcili chórzystów do bisowania.
Kolejny, siódmy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim odbędzie się już w ten piątek, 29 bm., o godz. 19.00. Swój kunszt muzyczny zaprezentują – organistka młodego pokolenia z Korei Południowej Jiyang Kim-Barthen oraz jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków Krzysztof Jakowicz koncertujący w Kamieniu od wielu lat podczas poprzednich edycji naszego festiwalu.
Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *