31-10-2018 » Powiat i region

Pierwszy i drugi listopada to niezwykłe dni szczególnej dla nas wszystkich głębokiej zadumy – „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…”

Zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych i po nim piątkowe Zaduszki, to wyjątkowe w życiu Polaków dni. Są one niezwykłe, przepojone wspomnieniami i ogromną oraz dogłębną nostalgią. To czas, kiedy my Polacy, zastanawiamy się nieco głębiej niż zwykle nad swoim życiem i losem, roztkliwiamy się nad wspominaniem tych bliskich, przyjaciół, znajomych, którzy odeszli już z tego ziemskiego świata.

Wszystkie cmentarze zapełniły się teraz ludźmi, którzy w spokoju i ciszy sprzątają, myją, czyszczą groby swoich bliskich. Stawiają popularne na ten wyjątkowy czas chryzantemy, przeróżne stroiki, wianki i zapalają nieodłączne znicze.

Wyjątkowość tych dni ma swoją głęboką wymowę. Kiedy odchodzi ktoś bliski, świat wywraca się do góry nogami. Wówczas wsparcie bliskich, przyjaciół czy znajomych, jest najważniejsze.

I w tym momencie niezwykle ważne wydają się słowa J. Twardowskiego : „śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”. Przybierają one formę swoistego apelu skierowanego do współczesnego człowieka. W zabieganym życiu bowiem często nie znajdujemy miejsca i czasu by kochać, szanować drugiego człowieka. Trzeba korzystać z uroków życia, aby nie żałować niewykorzystanych chwil. Ważne jest, żeby być szczęśliwym ale i umieć dostrzec drugiego człowieka i być może też go uszczęśliwiać. Dlatego nie można dopuścić do tego, by ludzie odchodzili nie wiedząc, że byli kochani.

Dzień Wszystkich Świętych Polacy pielęgnują w wyjątkowy sposób swoje tradycje, wśród których są właśnie te, niezwykłe dwa pierwsze listopadowe dni. W tym roku zapowiadające się jako ciepłe i słoneczne. Warto więc wybrać się na spacer, pochylić głowę nad grobem i w zadumie pomyśleć, co w życiu jest najważniejsze.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *