Pierwszy e mail do Polski wysłany został 29 lat temu!

Czy wiecie, że historia Internetu sięga lat 60. XX wieku. Jednak Polska w tamtych latach skutecznie oddzielona żelazną kurtyną od państw Zachodu, uzyskała dostęp do Internetu dopiero w latach 80., za pośrednictwem sieci Fidonet. Był to pierwszy w tym kraju środek wymiany poczty elektronicznej z całym światem połączony z Internetem. Jednakże dostęp do międzynarodowych sieci komputerowych był zarezerwowany w zasadzie wyłącznie dla środowisk akademickich. Sytuacja ta uległa zmianie w latach 90. Na połączenie z siecią Internet trzeba było poczekać, aż zniesione zostały ograniczenia komitetu CoCom.

17 maja 1990 r. Polska zostaje członkiem sieci EARN, połączonej z Internetem za pomocą BITFTP, a 17 lipca tego roku następuje połączenie krajowego węzła PLEARN w Centrum Informatycznym UW z węzłem DKEARN w Kopenhadze.

19 listopada 1990 roku, Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie otrzymał pierwszą w Polsce podsieć (192.86.14.0). Została ona nadana przez Ministerstwo Obrony USA i była to podsieć Klasy C, pozwalająca na podłączenie do światowej sieci maksymalnie… 255 komputerów.

Następnego dnia, czyli 20 listopada, około południa (pomiędzy 10:57, a 13:25) został wysłany pierwszy email do Polski.

Jego autorami (nadawcami) w CERN byli wspólnie dr Grzegorz Polok i mgr Paweł Jałocha, a został on odebrany w Krakowie przez mgr inż. Andrzeja Sobalę. Adres, na który został wysłany ten historyczny email to user%chopin.decnetuxplgw.cern.ch.

Dodajmy, iż w 2008 roku w Polsce było 14 milionów internautów, a trzy lata temu już 25,7 mln. I ta liczba stale i systematycznie rośnie.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *