Piękna jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego

Odkryjesz uroki wysp Uznam i Wolin, a także piękno Zalewu Szczecińskiego. Zmierzają do końca prace na kolejnych odcinkach tras rowerowych Pomorza Zachodniego i w ciągu najbliższych tygodni, po zakończeniu procedur odbiorowych nowe odcinki  tras będą już gotowe do użytkowania. Jesień to świetny czas na rowerowe przygody, tym bardziej warto wziąć udział  w konkursie „Jesień na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego, przejechać się po zachodniopomorskich szlakach, nagrać filmik lub zrobić zdjęcie i powalczyć o nagrody.

– Rower zawsze kojarzył się z wolnością, a w dobie pandemii turystyka rowerowa jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu i jest szansą na chwilę oddechu, wytchnienia od codziennych trosk. Konsekwentnie oddajemy kolejne odcinki, a te wzdłuż Zalewu Szczecińskiego z pewnością zachwycą urokliwą i przepiękną przyrodą. Tuż po odbiorach nowe szlaki oddamy naszym mieszkańcom i turystom. Zachęcam do wycieczek, a przy okazji zachęcam także do udziału w rowerowym konkursie – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Międzyzdroje – Łubczewo i Recław – Skoszewo

Dzięki kończonym właśnie nowym inwestycjom turyści rowerowi w komfortowych warunkach pokonają szlak od Międzyzdrojów, przez  Zalesie, Wapnicę, i dalej do Lubczewa, a także Zagórza i Skoszewa. Powstało w sumie pięć ważnych łączników, o długości niemal 6,5 km, a także oznakowano dodatkowe 8 km szlaku. Wykonawcą była lokalna firma PRD Nowogard. Aktualnie trwają odbiory techniczne, a po ich zakończeniu szlak będzie otwarty dla użytkowników. Warte 6,9 mln zł inwestycje zrealizowano w ramach projektu „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny”, wspartego środkami Programu Współpracy INTERREG VA Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska.

Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin

Piękne, urokliwe, prowadzone po wałach przeciwpowodziowych trasy rowerowe przyciągają turystów rowerowych. Obecnie trwają odbiory technicznych odcinków Inoujście – Modrzewie oraz Skoszewo – Czarnocin (razem 17,68 km), a po ich zakończeniu z trasy będą mogli korzystać miłośnicy turystyki rowerowej. Całkowita wartość projektu to ponad 4,8 mln zł, a został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Odcinki obu tras można zobaczyć na filmie zrealizowanym w ramach kampanii „Pomorze Zachodnie, Bezpiecznie jak w domu” – https://www.youtube.com/watch?v=Bj0SKPhBdxg .

Pętla wokół Zalewu Szczecińskiego

To szlak, który wykorzystuje i uzupełnia zachodniopomorską Sieć Tras Rowerowych. „Pętla” na Velo Baltica prowadzi ze Świnoujścia do Międzyzdrojów, a na trasie Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi wojewódzkiej nr 115 przez Tanowo (powiat policki). Obecnie przygotowywany jest przetarg na odcinku Łubczewo – Recław.

Licząca w sumie 292 km pętla (182 km po stronie polskiej) połączy zachodniopomorskie szlaki rowerowe z niemieckimi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Znajdzie się na obszarze chronionym Wolińskiego Park Narodowego oraz obszarach chronionych Natura 2000: Wolin i Uznam, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków Zalew Szczeciński, Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk Ujście Odry i Zalew Szczeciński oraz rozlewiskach po stronie niemieckiej.

Rowerowy konkurs

Zadanie polega na przejechaniu rowerem minimum 30km po terenie Pomorza Zachodniego, w tym przynajmniej część po trasie wokół Zalewu Szczecińskiego, wykonaniu filmu, lub zdjęć tematycznych oraz dodaniu ich na grupie społecznościowej Rowerem przez Pomorze Zachodnie –  https://www.facebook.com/groups/pomzachodnierowerem . Wpis musi zawierać informacje o przejechanej trasie potwierdzające jej długość w formie treści bądź mapy. Autorzy 15 wpisów z największą liczbą polubień otrzymają rowerowe upominki w postaci map, sakw, saszetek na telefon, pokrowców na rower, czy zestawów naprawczych z logo trasy. Konkurs trwa do 25 listopada br.

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego docelowo będzie liczyła 1,1 tys. km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Większość inwestycji jest realizowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, a 85 proc. finansowania zapewniają środki unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 lub w ramach Programu Współpracy Interreg VA.

Aktualny stan prac można śledzić na www.trasyrowerowe.wzp.pl

Mapy części szlaków są dostępne na http://www.rowery.wzp.pl/mapy-rowerowe

Projekt numer: INT 138

Tytuł projektu: „Na dwóch kółkach wokół Zalewu Szczecińskiego – polsko-niemiecki produkt turystyczny“

Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w Euroregionie Pomerania

Gabinet Marszałka

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top