23-07-2017 » Powiat i region

Patent Dunlopa i jego pierwsza opona na świecie

Samochód, dziś codzienność, bez której współczesna cywilizacja nie Może się obejść. Z samochodem kojarzymy równię wszelakie opony. Od maleńkich, małych, do naprawdę rzędu tych wielkich, jak choćby do kombajnu czy wielkogabarytowych pojazdów.

Czy zastanawialiście się, od kiedy istnieje opona i kto ją wynalazł? Właśnie 24 lipca mija rocznica, kiedy w roku 1888, pochodzący ze Szkocji, wynalazca brytyjski, John Boyd Dunlop opatentował oponę. Co interesujące, Dunlop był z zawodu… lekarzem weterynarii.

129 lat temu opatentował gumową oponę dla bicykla, nota bene, wynalezioną w roku 1845 przez Roberta Williama Thomsona. W roku 1889 założył w Belfaście spółkę Pneumatic Tyre and Booth Cycle Agency, produkującą opony na skalę przemysłową. Stała się ona od 1900 roku znana wtedy jako Dunlop Rubber Co. I dziś jest jedną z wiodących firm na rynku światowym w swojej dziedzinie.

Daty z historii opony:

W roku 1839, Amerykanin Charles Goodyear wymyślił proces produkcji gumy, odkrył proces wulkanizacji kauczuku, który został opatentowany 15 lipca 1844 roku.

W 1846 r. Robert William Thomson opatentował oponę pneumatyczną dętkową. Wynalazł ją w 1845 r., opatentował we Francji w roku 1846 i opatentował w 1847 w USA.

Rok 1891. Wtedy Édouard Michelin wynalazł rozbieralną oponę pneumatyczną. I to z dętką.

Rozwój wokół gumy i opony w pewnym odległym już dziś momencie nabrał rozmachu.

Pięć lat później nastąpił przełom w rodzącej się wtenczas motoryzacji, bowiem opony pneumatyczne zastosowano po raz pierwszy jako opcję w samochodzie Benz Velo.

Z kolei w roku firma Continental wprowadziła opony z bieżnikiem, a w 1922 r. wynaleziono opony wysokociśnieniowe.

W 1947 r. Goodrich Corporation zaprezentował opony bezdętkowe, na których dzisiaj jeździ co najmniej 80% pojazdów. A siedemnaście lat temu firma Michelin oficjalnie zaprezentowała system PAX, pozwalający na kontynuację jazdy z przebitą lub pozbawioną ciśnienia oponą.

Miwa

 

 

Jeden komentarz na temat: Patent Dunlopa i jego pierwsza opona na świecie

  1. Avatar Stefan pisze:

    Brakuje tu tylko nazwiska człowieka który wymyślił oponę bezdętkową czyli Kazimierza Żeglenia.
    Bez jego wynalazku i patentu nie byłoby opon Goodricha, czy Michelina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *