Pandemia nie przeszkodziła zwyciężyć po raz szesnasty. Pomorze Zachodnie najlepsze w Sportowym Turnieju Miast i Gmin

 Pandemia koronawirusa nie pokrzyżowała planów organizatorom Sportowego Turnieju Miast i Gmin 2020. Choć tegoroczne wydarzenie odbyło się w nowej dacie, w nieco zmienionej formule i z udziałem mniejszej liczby uczestników, to nie przeszkodziło Pomorzu Zachodniemu triumfować w turnieju już po raz 16. Urząd Marszałkowski od lat wspiera finansowo przedsięwzięcie, a patronat nad nim obejmuje zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz.

XXVI edycja wydarzenia była wyjątkowa. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne przedsięwzięcie przeprowadzono w nowym terminie. Zamiast od 26 maja do 1 czerwca, turniej rozgrywano od 14 do 20 września oraz od 1 do 7 października. Województwo zachodniopomorskie 16 raz w historii i 15 raz z rzędu zdobyło pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej. Pomorze Zachodnie reprezentowały w imprezie 44 gminy spośród 90, które w całym kraju zgłosiły się do udziału.

Wzorem lat ubiegłych rywalizacja w imprezie polegała na aktywnym uczestnictwie w różnych inicjatywach rekreacyjno-sportowych organizowanych na terenie regionu, np. biegach, grach zespołowych, rajdach rowerowych czy innej formie aktywnej turystyki., a także teście Coopera. Na Pomorzu Zachodnim przeprowadzono blisko 1,8 tys. takich przedsięwzięć z udziałem ponad 80 tys. osób. To głównie: uczniowie, seniorzy, studenci, wczasowicze oraz osoby na co dzień pracujące.

Celem przedsięwzięcia, które swój początek datuje na lata 90. XX wieku, była promocja zdrowego i aktywnego trybu życia. Głównym organizatorem wydarzenia jest Krajowa Federacja Sportu dla Wszystkich
w Warszawie. Za koordynację działań na Pomorzu Zachodnim odpowiadał zaś Zachodniopomorski Związek Towarzystw Krzewienia Kultury Fizycznej w Szczecinie. Na przeprowadzenie tegorocznej edycji turnieju Urząd Marszałkowski przeznaczył 20 tys. zł.

Klasyfikacja ogólnopolska wygląda następująco:

a/ grupa 1 – do 5 tys. mieszkańców : 2 miejsce: Gmina Dziwnów, 3 miejsce: Gmina Brzeżno,4 miejsce: Gmina Karnice

b/ grupa 2 – od 5 do 7,5 tys. mieszkańców: 1 miejsce: Gmina Kalisz Pomorski, 2 miejsce: Gmina Mirosławiec, 4 miejsce: Gmina Tychowo

c/ grupa 3 – od 7,5 do 15 tys. mieszkańców: 2 miejsce: Gmina Karlino, 3 miejsce: Gmina Wałcz

d/ grupa 4 – od 15 do 40 tys. mieszkańców: 1 miejsce: Miasto Świnoujście, 2 miejsce: Gmina Pyrzyce

e/ grupa 5 – od 40 do 100 tys. mieszkańców: 1 miejsce: Miasto Kołobrzeg, 3 miejsce: Gmina Police

 

Biuro Prasowe

Łukasz Jucha

Gabinet Marszałka

To top