„Pamięć zmarłym, żyjącym pojednanie”

5 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie z Barbarą Teresą Dominiczak oraz Zbigniewem Piaseckim w ramach XXXIV Zjazdu Żołnierzy Kresowych Armii Krajowej w Międzyzdrojach. W wieczorze poetyckim wzięła również udział Aleksandra Petrusewicz, poetka i fraszkopisarka, która pełniła rolę współgospodarza spotkania.
Barbara Dominiczak jest mieszkanką Szczecina od wielu lat, pochodzi jednak z ziemi kieleckiej. Uczyła młodzież języka polskiego w szczecińskich szkołach ogólnokształcących. Jest autorką wierszy o marynistyce, holokauście, wywózki na wschód, sprawie katyńskiej, a także o Powstaniu Warszawskim, którym zainteresował ją uczestnik Powstania, Zbigniew Piasecki, pseudonim „Czekolada”.
Podczas spotkania czytano poezję Pani Barbary z tomiku „Groza i bezradność” ukazująca los Polaków wywożonych na Sybir oraz z tomiku „63 Dni Powstania Warszawskiego Wiersze o Powstaniu. Empatią Pisane” przedstawiająca losy młodych ludzi walczących w Powstaniu Warszawskim. Wiersze były czytane przez uczennice międzyzdrojskiego Gimnazjum nr 1, Emilię Deptułę, Karolinę Przybylską, Malwinę Koniuto, Julię Strugałę, Katarzynę Michalską i Aleksandrę Rębek.
Zbigniew Piasecki opowiedział o swoich przeżyciach z Powstania Warszawskiego oraz skąd się wziął jego pseudonim „Czekolada”. Natomiast Danuta Szyksznian-Ossowska, która była naszym gościem podczas zeszłorocznego Zjazdu Żołnierzy Kresowych AK, wspominała udział w Powstaniu Wileńskim oraz ludobójstwie w Ponarach, w którym życie straciło wielu jej przyjaciół.
W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy, turyści, goście zjazdu AK, a także Harcerze z 34 Hufca im. Orląt Lwowskich oraz 44 Gromady Zuchowej ZHP w Międzyzdrojach. Wieczór został przygotowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Koło nr 19 w Międzyzdrojach, Dyskusyjny Klub Książki w Międzyzdrojach oraz bibliotekarzy.
Po spotkaniu można było nabyć tomiki wierszy Barbary Teresy Dominiczak. Wspólnie spędzony czas na wspomnieniach i pamięci czasów ciemiężenia oraz wojny ze znamienitymi gośćmi zakończył się zaproszeniem na kolejne spotkania pielęgnujące pamięć tamtych dni.

Bibliotekarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *