03-10-2015 » Powiat i region

Otwarto pierwszy w Polsce ekologiczny dworzec

W piątek 28 sierpnia 2015 r. w Nasielsku (woj. mazowieckie) otwarto pierwszy w Polsce ekologiczny dworzec, w którym zastosowano m.in. odnawialne źródła energii, oświetlenie LED i system odzyskiwania wody deszczowej. Według PKP takie rozwiązania pozwolą obniżyć koszty utrzymania dworca o 40 proc. W tym roku powstaną jeszcze trzy takie obiekty.


Innowacyjne dworce systemowe (IDS) to pilotażowy projekt spółki PKP SA. Zakłada on wyburzenie dotychczasowych obiektów i postawienie w ich miejscu nowych, mniejszych i ekologicznych dworców. Budynki mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i wyposażone w rozwiązania zmniejszające koszty eksploatacji.

Energooszczędny i ekologiczny

– Każdy z nich będzie wyposażony w panele słoneczne oraz energooszczędne oświetlenie LED z czujkami obecności. W Nasielsku pojawi się dodatkowo powietrzna pompa ciepła i system odzyskiwania wody deszczowej. Zastosowane rozwiązania ekologiczne i mniejsza powierzchnia budynku sprawią, że IDS-y będą bardziej ekonomiczne i efektywne energetycznie niż poprzednie budynki. Koszty ich utrzymania spadną o około 40 proc. – podkreślił w piątek członek zarządu PKP Piotr Ciżkowicz.

Dyrektor departamentu inwestycji PKP i autor projektu Bartosz Szubski pytany przez PAP, na ile lat jest obliczana trwałość nasielskiego dworca, odpowiedział: przewidujemy 40-letni okres trwałości. Czy to długo? To okres, w którym przyjmuje się zużycie budynków. Musimy się liczyć z tym, że za 40 lat technologie pójdą do przodu, podejrzewam, że takie dworce już nie będą wtedy innowacyjne, tylko raczej będą kwestią zabytku albo będą wyburzone.

W budynku znajdują się linie prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących oraz tyflograficzna mapa obiektu, a także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Koło budynku zamontowano stojaki na rowery, a pod wiatą ławki.

Jeszcze co najmniej trzy innowacyjne dworce

Ciżkowicz powiedział PAP, że do końca roku spółka chce oddać jeszcze trzy takie obiekty – w Ciechanowie, Mławie i Strzelcach Krajeńskich. – Chcemy dać sobie chwilę czasu na to, aby mieszkańcy miejscowości, w których powstaną te dworce, powiedzieli, co o nich sądzą, bo jest to projekt dość nowatorski. Chcemy usłyszeć opinie pasażerów o funkcjonalności takiego dworca oraz to, co można zmienić i poprawić. Jeśli tego typu rozwiązanie się przyjmie i zostanie zaakceptowane przez lokalne społeczności, to będziemy ten program rozszerzać – zaznaczył Ciżkowicz.

Dodał, że PKP analizuje kolejnych 10 lokalizacji, w których mogłyby powstać takie dworce. Pod uwagę brane są m.in. Pomiechówek, Poznań Garbary czy Sędziszów Małopolski. Ciżkowicz zwrócił uwagę, że zaletą takich projektów jest krótki czas realizacji. – Od podjęcia decyzji o budowie do oddania dworca do użytkowania mija zdecydowanie mniej niż rok – podkreślił.

Za budowę dworca w Nasielsku odpowiadało Warmińskie Przedsiębiorstwo Budowlane SA. Koszt inwestycji – ok. 5,4 mln zł – został w całości pokryty przez PKP.

Spółka PKP ma w dyspozycji 2300 dworców, z których czynnych jest obecnie 600. (PAP)

z: teraz-srodowisko

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *