22-01-2016 » Powiat i region

Otwarcie wyjątkowej wystawy stałej – Centrum Dialogu Przełomy

Dokładnie 25 stycznia 1971 roku, 45 lat temu, zakończył się w Szczecinie strajk, zapoczątkowany po rewolcie grudniowej, podczas której zginęło 16 mieszkańców naszego miasta. To jeden z tych momentów dziejowych, który powinien zostać przywrócony do powszechnego stanu wiedzy o kluczowych wydarzeniach w naszej regionalnej historii. I dlatego właśnie jest to dobra okoliczność, by dokonać uroczystego otwarcia wyjątkowej, multimedialnej wystawy stałej, opowiadającej o przełomowych momentach w latach 1939–1989.

W poniedziałek, 25 stycznia 2016 roku, o godzinie 11 Centrum Dialogu Przełomy zainauguruje swą działalność. W programie uroczystości przewidziano:
Godz. 11.00 – otwarcie wystawy;
Godz. 11.15 – zwiedzanie Muzeum;
Godz. 12.15 – debata „Sztuka i architektura w Muzeum” z udziałem artystów, których prace znalazły się
na wystawie, architekta budynku Roberta Koniecznego i dziennikarzy z całej Polski.

Wieczorem, o godz. 18 w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się uroczysta gala z udziałem twórców CDP, świadków historii i darczyńców. Prof. Jerzy Eisler, przewodniczący Kolegium Doradczo-Programowego CDP MNS wygłosi prelekcję pt. „Szczecin w przełomach politycznych”. Goście obejrzą prezentację multimedialną obrazującą powstawanie budynku CDP, przygotowaną przez architekta Roberta Koniecznego.
Podczas uroczystości wręczone zostaną Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego ludziom kultury oraz członkom Stowarzyszenia Grudzień’70 – Styczeń’71.

Finałem wieczoru będzie koncert z wykorzystaniem poezji: S. Wyspiańskiego, J. Słowackiego, C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego, T. Gajcego, Z. Herberta, a także tekstów towarzyszących Polakom w wielu momentach przełomowych. Podczas koncertu zostaną wykorzystane m.in. materiały archiwalne CDP.

Wystawa Centrum Dialogu Przełomy już zbiera pozytywne recenzje. Przez ostatni miesiąc trwały Dni Otwarte CDP, podczas których ekspozycję – jeszcze w trakcie realizacji – odwiedziło ponad 2 tysiące szczecinian oraz kilkadziesiąt grup zorganizowanych ze Szczecina i regionu.

Od 26 stycznia wystawę będzie mógł zwiedzać każdy, w godzinach pracy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Do końca stycznia wstęp jest bezpłatny.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *