21-07-2019 » Powiat i region, Wolin

„Ostromice Kapela” śpiewa, bawi, raduje już od 10 lat!

W sobotę (20.07.) w Ostromicach (gm. Wolin) odbyła się miła uroczystość Jubileuszu dziesięciolecia interesującej działalności zespołu „Ostromice Kapela”, którego założycielem, a zarazem kierownikiem i szefem jest niestrudzony Ryszard Mierzicki, który również piastuje funkcję sołtysa tego sołectwa.

W jubileuszu udział wzięło kilka zaprzyjaźnionych zespołów, stąd do Ostromic przyjechały i pięknie zaprezentowały się: kamieński emerycki zespół „Relax”, „Stawnianki” ze Stawna, „Bryza” z Międzyzdrojów oraz tak po sąsiedzku, „Pomorzanie” z Przybiernowa. Oczywiście króciutki recital zaprezentował dostojny zespół – Jubilat.

Były wspaniałe i ciepłe życzenia od przyjaciół, od byłego burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicz, jak i obecnej burmistrz, Ewy Grzybowskiej, która podarowała wszystkim członkom zespołu Jubilata okazjonalne souveniry, które jak to żartobliwie określiła, pomogą dopieścić i wspomóc głosy.

„Przyznam, że tych dziesięć lat minęło niczym krótki strzał z bicza. A zaczęło się zupełnie niepozornie. –  wspomina Ryszard Mierzicki. Kocham chyba od zawsze muzykę. Jak sobie dziś wspominam, pewnego lata nie po raz pierwszy zresztą, wybrałem się na jedną z edycji kamieńskiego Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej pana Jana Iwaszczyszyna, który odbywał się w Kamieniu Pomorskim. I wówczas pomyślałem tak całkiem serio, a czemu by nie założyć zespołu u nas. W Ostromicach? Jak pamiętam, niemal od razu skrzyknęliśmy się chyba w siódemkę. Dość szybko z zapałem zaczęliśmy spotykać się, robić próby. No i trwamy i istniejemy do dziś.” – dodaje.

Zespół – Jubilat powstał dokładnie 15 lipca 2009 roku. Występuje prezentując, jak to określa pan Ryszard, repertuar popularno – ludowo – biesiadny, nie tylko w swoim regionie, ale też bywał na występach za zachodnią granicą. Ponadto uczestniczył m.in. w Krajowym Festiwalu Piosenki Strażackiej w Ciechocinku czy też kilkakrotnie popisywał się podczas kamieńskiego Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej im. Jana Iwaszczyszyna. Ponadto śpiewa i gra na różnych imprezach okolicznościowych. I nie tylko na terenie Gminy Wolin. Ma na swym koncie dwie płyty CD. Pierwszą wydaną w 2012 roku z 16 autorskimi utworami. I tegoroczną z aż 20 kawałkami, których niemal wszystkie są napisane przez pana Ryszarda. Dodajmy, iż w repertuarze Kapeli znajdziemy ponad 100 kawałków.

Od lutego 2016 roku kierownikiem artystycznym zespołu jest Grażyna Taczyniec. Obecny skład zespół tworzą: Maria Bednarczyk, Zofia Bohdanowicz, Halina Czerniak, Halina Feretycka, Krystyna Słomczewska, Halina Skierska, Zdzisława Wrzosek, Julian Markowski oraz wspomniani: Grażyna Taczyniec i szef kapeli, Ryszard Mierzicki, który gra na instrumencie klawiszowym. Dodać trzeba, że jest również autorem (muzyka i słowa) wielu piosenek śpiewanych przez zespół.

Kapela działa pod patronatem Sołectwa Ostromice i Stowarzyszenia „Ostromiczanie”, nad którą opiekę sprawują także: burmistrz Gminy Wolin oraz OSP Wolin.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *