Organy i chór. Trzeci koncert kamieńskiego festiwalu

W piątek w katedrze kamieńskiej odbył się trzeci koncert tegorocznego 52. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. Po zapowiedzi prowadzącego koncert Mirosława Kosińskiego romańsko-gotycka świątynia rozbrzmiała muzyką organową.

Za kontuarem barokowego króla instrumentów zasiadł po raz pierwszy w tym roku zagraniczny organista, którym był  węgierski wirtuoz Balázs Szabó. 31-letni artysta, uznawany za najwybitniejszego organistę młodego pokolenia swego kraju, rozpoczął studia muzyczne w wieku piętnastu lat. Po ukończeniu Uniwersytetu Muzycznego im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, na którym od pięciu lat wykłada, kontynuował naukę na uczelniach Włoch i Niemiec. Jest również cenionym ekspertem w zakresie budownictwa organowego, a zwłaszcza restauracji zabytkowych instrumentów. W dwóch częściach organowych piątkowego koncertu zgromadzona w katedrze kamieńskiej publiczność wysłuchała utworów tylko jednego kompozytora, którym był Jan Sebastian Bach.

W dwóch częściach kameralnych wystąpił zaś szczeciński Chór Męski „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego pod batutą, kierującego nim od 2013 r., Jacka Kraszewskiego. Powstały w 2007 r. zespół tworzą byli chórzyści Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” z lat 1960-1974, którzy, od pierwszych koncertów organowych w katedrze w Kamieniu Pomorskim w 1964 r., kilkakrotnie występowali  w tym czasie przed kamieńską publicznością. Chórzyści ze „Słowików 60” zaśpiewali w pierwszej części kameralnej pięć utworów muzyki cerkiewnej, z których „Otcze nasz” Nikołaja Kiedrowa, której to kompozycji szanując prawosławną tradycję wysłuchano w pozycji stojącej, wywołała na festiwalowej publiczności szczególne wrażenie. W drugiej części chór „Słowiki 60” zaprezentował utwory religijne współczesnych kompozytorów – Piotra Jańczaka, Paolo Ugoletti´ego, Michael´a McGlynn´a oraz Roberta Powell´a, którego pieśń „Non nobis Domine” przyjęta przez zgromadzonych w katedrze słuchaczy owacjami na stojąco, zakończyła trzeci koncert tegorocznego kamieńskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Kolejny koncert w ramach muzycznego lata w Kamieniu Pomorski rozpocznie się tradycyjnie już w ten piątek o godzinie 19.00. 8 lipca kamieńska katedra wypełni się muzyką w wykonaniu austriackiego organisty Franz´a Danksagmüller´a oraz Chóru Chłopięcego „Clifton College Choir” z Republiki Południowej Afryki.

Serdecznie zapraszamy!

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *