Operacje neurochirurgiczne w Szpitalu Wojewódzkim w Szczecinie z największą precyzją

Będzie bezpieczniej, precyzyjniej i szybciej. Od początku lutego w operacjach kręgosłupa z wykorzystaniem implantów pomaga szczecińskim neurochirurgom nowoczesny system robotycznej nawigacji ExcelsiusGPS. To trzecia taka maszyna w Polsce.

Sprzęt Szpital Wojewódzki w Szczecinie kupił ze wsparciem środków Urzędu Marszałkowskiego.

Zakupiony przez szpital system robotyczny jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Zresztą takich zakupów nasza placówka dokonała w ostatnim czasie więcej. Regularnie doposaża oddziały w aparaturę, która znacznie ułatwia i przyspiesza proces leczenia – zaznacza marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

System pozwala na dokładne zaplanowanie i bezpieczne przeprowadzenie operacji kręgosłupowych dzięki precyzyjnemu mapowaniu organizmu pacjenta w technologii 3D i częściowej automatyzacji wszczepiania implantów. Odpowiada za to ramię robotyczne sterowane przez lekarzy. Po takim zabiegu chory nie będzie wymagał kilkutygodniowego pobytu na szpitalnym oddziale.

Zyskujemy supernowoczesne narzędzie. Oznacza to, że zabiegi przeprowadzane będą z mniejszym ryzkiem dla pacjenta – przyznaje neurochirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie Piotr Sałapa.

Chirurgia kręgosłupa z udziałem robota przynosi wiele korzyści dla  pacjentów. Stosowanie technik małoinwazyjnych pozwala na zmniejszenie utraty krwi, skrócenie czasu operacji i pobytu pooperacyjnego w szpitalu, przyspiesza rekonwalescencję, minimalizuje  ekspozycję na promieniowanie jonizujące na sali operacyjnej oraz skutecznie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Koszt nabycia całego systemu wyniósł ponad 5 mln zł. 2,4 mln zł pochodziło z budżetu Urzędu Marszałkowskiego. Resztę kwoty stanowiły środki własne szpitala.

Zachęcam do oglądnięcia filmu: https://www.youtube.com/watch?v=5DWrsYUZtU0

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top