08-11-2018 » Powiat i region

Ogromne centrum logistyki E – commerce dla amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego Amazon w Kołbaskowie działa już okrągły rok

Dokładnie  8 listopada ubiegłego roku, w przygranicznym Kołbaskowie k. Szczecina, tuż przy węźle autostradowym w kierunku granicy z Niemcami otwarto budowaną blisko rok ogromną halę magazynową dla amerykańskiego przedsiębiorstwa handlowego Amazon, która stała się tym samym największym centrum logistycznym tego typu w Europie! Jej rozmiary sięgają bagatelka, aż 150 tysięcy m kw. powierzchni, gdzie składowanych jest 13 mln produktów! Jego wybudowanie pochłonęło 400 mln złotych.

Centrum Logistyki E-commerce Amazon w Kołbaskowie k. Szczecina zostało oficjalnie otwarte 8 listopada 2017 r. Do końca br. w budynku otwartych zostanie 4 000 stałych miejsc pracy.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Do tej pory firma wygenerowała w kraju 4 mld złotych inwestycji – w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, 5 nowoczesnych Centrów Logistyki E-Commerce w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), a także oddział Amazon Web Services w Warszawie. Firma stworzyła w Polsce ponad 14 000 stałych miejsc pracy.

Dotąd największe  i najbardziej nowoczesne centrum logistycznym Amazon mieściło się w brytyjskim Manchesterze.

Pracę ma tu grubo ponad tysiąc ludzi, którzy codziennie wysyłają w świat około 400 tys. produktów! W codziennych obowiązkach pracowników wspierają ich ponad 3,2 tys. robotów, które pomagają przy składowaniu na półkach i kompletowaniu zamówień do wysyłki.

Na terenie centrum logistyki E – commerce Amazon, setki pracowników będą odbierać, pakować i wysyłać do klientów niewielkie przedmioty, takie jak książki, sprzęt elektroniczny czy towary konsumpcyjne. Podczas realizacji zamówień będą na bieżąco korzystać z innowacyjnych technologii, w tym z rozwiązań Amazon Robotics.
Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym już we wrześniu 2015 r. wdrożono technologię Amazon Robotics.
Amazon zainwestował w naszym kraju grubo ponad 3 miliardy złotych! Amazon prowadzeni już trzy inne centra logistyki e – commerce, a są one położone w okolicach Poznania i Wrocławia. Jest też Centrum Rozwoju Technologii w Gdańsku oraz warszawskiego biura Amazon Web Services. Na terenie całego kraju Amazon dotąd stworzył 9 tysięcy pełnoetatowych miejsc pracy i nieustannie rekrutuje na nowe stanowiska.

Ale na tym nie koniec, bowiem ów gigant zamierza rozszerzyć swój polski zasięg i wybudować kolejne magazyny na Dolnym Śląsku (okolice Legnicy) i śląskich Gliwicach. Obie w Specjalnych Strefach Ekonomicznych.

Przymierza się również do okolic Białegostoku (Krywlany). A to może znaczyć, że Amazon chce jeszcze bardziej wejść na polski rynek.
W Kołbaskowie na obecną chwilę pracuje ponad tysiąc ludzi, którzy przyjeżdżają z tak odległych miejscowości od Kołbaskowa, jak Gorzów Wlkp. czy Koszalin. Także wiele ludzi zatrudnionych w Kołbaskowie pochodzi z naszego powiatu.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *