Odjazdowy Bibliotekarz

W sobotę, 25 czerwca po raz drugi odbył się, zorganizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kamieniu Pomorskim, rowerowy rajd bibliotekarzy, czytelników oraz wszystkich miłośników książki i biblioteki. Celem Odjazdowego Bibliotekarza jest promowanie biblioteki i czytelnictwa oraz propagowanie roweru jako środka lokomocji i rekreacji.

Chociaż żar z nieba lał się niemiłosiernie  nie odstraszyło to chętnych wyruszyć rowerową kolumną. Oficjalnym kolorem akcji jest pomarańczowy, dlatego też uczestnicy dodali do swoich strojów pomarańczowe akcenty, a  rowery przystroili pomarańczowymi balonikami i pomponami wykonanymi przez same bibliotekarki.

Spod gmachu Biblioteki przy ulicy Wolińskiej pojechaliśmy do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Tutaj z przyjemnością obejrzeliśmy wystawę prac malarza i grafika pana Leszka Króla, ponadto zobaczyliśmy wystawę poświęconą historii naszego miasta zatytułowaną „Cammin in Pommern”- Kamień Pomorski. Miasto w XX wieku”, ekspozycję przygotowaną na jubileusz siedemdziesięciolecia polskiej oświaty na Ziemi Kamieńskiej oraz ukazującą Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, najważniejsze wydarzenie kulturalne naszego miasta organizowane od 52. lat.

Z MHZK, po zrobieniu sobie wspólnej fotografii, wyruszyliśmy do Wrzosowa przez Żółcino,    gdzie zatrzymaliśmy się na chwilę przy dworze z końca XIX w. i zabudowaniach folwarcznych oraz parku dworskiego, które po II wojnie światowej pełniły rolę PGR-u. Drogą polną, wśród pól i bujnej, nadwodnej roślinności udaliśmy się do sąsiedniego Wrzosowa. Tutaj pan Błażej Bubnowicz przedstawił nam krótką historię dworu von Puttkamerów z XVIII w. Niestety dziś z zabytku zostały tylko  resztki zabudowań.  Stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do Kamienia. Po drodze zobaczyliśmy pozostałości po niemieckich  cmentarzach we Wrzosowie i Grabowie.  Rajd zakończył piknik zorganizowany przy Bibliotece. Strudzeni rowerzyści  odpoczęli, częstując się smakołykami z grilla , wyśmienitymi ciastami oraz innymi specjałami przygotowanymi przez bibliotekarki.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Błażejowi Bubnowiczowi za podzielenie się z nami ogromną wiedzą i ciekawostkami związanymi z historią miejsc, które mieliśmy przyjemność mijać podczas naszego rajdu.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejny rajd za rok. Miejmy nadzieję, że aura będzie bardziej sprzyjająca tej formie spędzenia dnia w gronie osób o podobnych pasjach.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *