Odeszła Maria Ilnicka-Mądry Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Z ogromnym żalem informujemy, że 20 marca 2023 r. zmarła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Maria Ilnicka – Mądry. Miała 77 lat

– Maria Ilnicka Mądry była niezwykle mądrą kobietą. Konsekwentną i bezkompromisową z jednej strony, a z drugiej niezwykle ciepłą i życzliwą. Jej pasja i wielki autorytet pozwalał nam przez wiele lat współpracować w Sejmiku dla mieszkańców regionu. Będzie nam bardzo brakować jej siły, rady, woli działania. Tracimy wspaniałą postać, która mogłaby nas jeszcze wiele nauczyć. Była przykładem człowieka, który wiedział, jak pracować i jak żyć, by osiągać cel i służyć innym. To bardzo smutny dzień dla samorządu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Maria Ilnicka-Mądry ukończyła studia medyczne na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, kształciła się również z zakresie zarządzania w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała doktorat z zakresu nauk medycznych.

Specjalizację uzyskała w zakresie chorób wewnętrznych. Była nauczycielem akademickim w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na macierzystej uczelni, przekształconej w międzyczasie w Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. Od 1991 do 1999 była wiceprezesem Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. W 1998 objęła stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie, którym kierowała do czasu przejścia na emeryturę w 2014. W 2008 wyróżniona tytułem „Menedżera Roku” w publicznej służbie zdrowia.

Z ramienia Unii Wolności była Radną Województwa Zachodniopomorskiego I kadencji (1998–2002). Przed wyborami prezydenckimi w 2010 i 2015 zasiadała w regionalnym honorowym komitecie poparcia Bronisława Komorowskiego. Powróciła do sejmiku województwa w 2014 jako jedyna radna wybrana z listy zorganizowanego przez prezydenta Szczecina Piotra Krzystka komitetu wyborczego Bezpartyjni Pomorze Zachodnie. Była radną niezrzeszoną. W 2015 objęła funkcję doradcy Piotra Krzystka do spraw polityki społecznej miasta. W 2018 kandydowała na radną województwa z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy. 23 listopada 2018 wybrano ją na Przewodniczącą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego głosami wszystkich 30 radnych.

Informacje o terminie uroczystości pogrzebowych zostaną podane wkrótce.

W siedzibie Sejmiku została wyłożona księga kondolencyjna (dostępna w godz. 7.30-18).

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

To top