Od soboty 15 lutego można już rozliczać roczny PIT za 2019 rok

W poprzednim roku, jak i w latach poprzednich, roczny PIT można było złożyć już w pierwszych dniach stycznia. W tym roku po raz pierwszy PIT możemy rozliczyć dopiero 15 lutego. Od tego dnia będzie się także liczył termin 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Rozliczanie podatku potrwa do 30 kwietnia. Wynika to z nowelizacji ustawy o PIT. 

Do rozliczenia się z podatku podatnicy skorzystać z usługi prowadzonej przez skarbówkę Twój e-PIT. Wystarczy wejść, tak jak w tamtym roku, na stronę podatki.gov.pl.

Z systemu Twój e-PIT podatnicy oprócz dostępnych w ubiegłym roku zeznań PIT-37 i PIT-38, mogą złożyć również PIT-28 i PIT-36. Usługa w tym roku po raz pierwszy ma też uwzględniać ulgę w PIT na dzieci.

Z systemu Twój e-PIT nie mogą  skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Oni nadal muszą rozliczyć się samodzielnie np. przez system e-Deklaracje.

Ci, którzy w swoim e-PIT będą mieć kwotę do zapłaty, będą mogli zapłacić podatek na obowiązujący od 1 stycznia 2020 r. indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). To jeden, stały, indywidualny rachunek podatnika, który służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT do urzędu skarbowego. Taki mikrorachunek będzie automatycznie wskazany osobom, które będą płacić online w usłudze Twój e-PIT”.

Dla podatników, którzy w złożonych e-PIT będą mieć nadpłatę podatku, czyli wskazaną kwotę do zwrotu, w usłudze Twój e-PIT, która startuje 15 lutego, już od końca lutego będzie czekać informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd skarbowy.

 

 

 

 

 

To top