Objawy koronawirusa. Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem?


 

Wiele mówi się o głównych objawach zakażenia COVID-19, takich jak duszności czy utrata węchu i smaku. Naukowcy podkreślają, że musimy jednak pamiętać o tym, aby zwrócić uwagę na inne objawy.

Jednymi z najważniejszych objawów infekcji koronawirusa jest utrata węchu lub smaku, a także towarzyszące temu duszności. Lekarze wskazują też na przewlekle zmęczenie oraz zmianę tolerancji wysiłku czy pojawienie się duszności wysiłkowej. Sygnałem ostrzegawczym może być też nagły dyskomfort związany z oddychaniem, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej podczas głębokich oddechów czy zwykła zadyszka.

Bezobjawowy przebieg koronawirusa

Bezobjawowy przebieg infekcji koronawirusem jest dość częstym zjawiskiem, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Liczba bezobjawowych przypadków waha się na świecie między 50 a 70 proc. Według ekspertów, w Polsce ten odsetek może być nawet wyższy. Lekarze zwracają szczególną uwagę i przypominają o tym, że brak objawów wcale nie oznacza, że nie będzie powikłań po przebytej infekcji.

Objawy koronawirusa są też nietypowe

Koronawirus może zaatakować także serce i układ krążenia, dlatego warto zwrócić uwagę na pojawiające się dolegliwości kardiologiczne. Tymi objawami mogą być kołatanie serca, ból wieńcowy czy też problem z krążeniem żylnym. Nietypowym objawem zakażenia koronawirusem może być też obniżona temperatura ciała– choć przede wszystkim mówi się o gorączce towarzyszącej zakażeniu.

To top