Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Międzyzdrojach

Tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości obchodzone było w Międzyzdrojach dla upamiętnienia 97. rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję.
Uroczystość rozpoczęła się na Placu Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w której uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, placówek kultury i oświaty, mieszkańcy oraz goście gminy Międzyzdroje.
Międzyzdrojską uroczystość poprowadził Andrzej Mleczko wprowadzając wszystkich w nastrój Święta Niepodległości.
W asyście pocztów sztandarowych kilkadziesiąt delegacji złożyło kwiaty przy pomniku Marynarza. Odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci a żołnierze 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa oddali salwę honorową.
Po uroczystości przy pomniku wszystkie delegacje przemaszerowały do kamienia pamięci „Duchowym Budowniczym Międzyzdrojów” znajdującego się przy kościele pw. św. Piotra Apostoła w Międzyzdrojach. Przy kamieniu została odprawiona modlitwa, odśpiewano hymn narodowy oraz uczczono pamięć duchowych budowniczych Międzyzdrojów.
Po godzinie 12.00 w kościele parafialnym z udziałem władz samorządowych, mieszkańców, pocztów sztandarowych i żołnierzy 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa, uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny celebrował ksiądz Marcin Kózka.
Dalszy ciąg obchodów Narodowego Święta Niepodległości miał miejsce w Międzynarodowym Domu Kultury o godz.16.00. Uroczystą akademię poprowadził Andrzej Mleczko a rozpoczął prof. Kazimierz Kozłowski wygłaszając prelekcję pt. „Zasługi II Rzeczypospolitej Polskiej dla Pomorza Zachodniego”. Wykład zakończył prezentacją monografii „Słoneczne Międzyzdroje – historia i przyroda”. Monografia Międzyzdrojów została wydana w 2015 roku ze środków finansowych Gminy Międzyzdroje pod redakcją Bogdana Jakuczuna i prof. Kazimierza Kozłowskiego. Jest to pierwsze tego typu wydawnictwo o historii, architekturze i przyrodzie naszego miasta.
Następnie na scenie wystąpili międzyzdrojscy artyści z zespołów śpiewaczych „Bryza” i „Fale”.
Na zakończenie akademii zabrzmiały pieśni Mieczysława Fogga w wykonaniu ARTE FAKT Agencja Artystyczna z Poznania w projekcie „Tango Fogg”. Romantyczne piosenki w nowych aranżacjach przeniosły wszystkich obecnych na sali w lata 20-te ubiegłego wieku. Autorski projekt jest wspólnym przedsięwzięciem grupy muzyków. Panowie Jan Zeyland na pianinie, Michał Gajda na akordeonie, Krzysztof Samela na kontrabasie, Mirosław Kamiński grający na perkusji oraz prowadzący i śpiewający Radosław Elis pokazali, że piosenki wybitnego artysty jakim był Mieczysław Fogg są ponadczasowe. Występ spotkał się z dużym zainteresowaniem publiczności, która na koniec wraz z zespołem zaśpiewała wspólnie piosenkę ,,Pierwszy siwy włos”.
Wszyscy obecni na uroczystości w MDK otrzymali na koniec pamiątkowe wydanie monografii ,,Słoneczne Międzyzdroje” wraz z autografami autorów, których opracowania składają się na monografię.
Narodowe Święto Niepodległości w Międzyzdrojach zakończyło się w radosnej atmosferze dzięki tym wszystkim, którzy brali udział w uroczystościach oraz zaangażowanych w przygotowanie w międzyzdrojskie obchody. Wszystkim składamy serdeczne podziękowania!

Tomasz Rychłowski
Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą

Zdjęcia: MDK i Seweryn Banasiak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *