O krok od nowej perspektywy finansowej. Konferencja samorządowców dotycząca Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego

Za Pomorzem Zachodnim finał niełatwych negocjacji z Komisją Europejską dotyczący kształtu nowego programu regionalnego. Co udało wynegocjować się? Czy i kiedy możemy spodziewać się uruchomienia pierwszych naborów i konkursów? Jakie nowe narzędzia będą dostępne dla JST? Kiedy możemy spodziewać się decyzji z Brukseli zatwierdzających nowy program?

 Samorządowcy z Pomorza Zachodniego w piątek, 25 listopada 2022 r. o godz. 13 pojawią się w Szczecinie, by poznać szczegóły dotyczące finału negocjacji z Komisją Europejską. Gospodarzem spotkania będzie Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. To pierwsza tak duża konferencja dla samorządowców po wysłaniu przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027” do Brukseli. Wartość przygotowanego programu szacowana jest na ponad 7 miliardów złotych!

\Ważną częścią przygotowanego programu, podobnie jak w obecnej perspektywie, będzie terytorializacja wsparcia. Dzięki niej lokalne samorządy mają większy wpływ na realizowane na danym terenie inwestycje. Kładą na nią nacisk także unijne rozporządzenia dla perspektywy 2021-2027. W województwie zachodniopomorskim instrumenty terytorialne będą wdrażane na poziomie 12 obszarów tzw. partnerstw terytorialnych. Ma trafić do nich w sumie 300 mln euro na przedsięwzięcia w takich obszarach jak: termomodernizacja, adaptacja do zmian klimatu, transport w miastach, turystyka, kultura i wzrost atrakcyjności inwestycyjnej, a także edukacja zawodowa i usługi społeczne.

\Podczas piątkowego Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz Dyrektor Wydziału Zarzadzania Strategicznego w Urzędzie Marszałkowskim WZ Marcin Szmyt przedstawią najnowsze informacje dotyczące tego obszaru wsparcia, w tym planowane alokacje dla poszczególnych ZIT-ów. To wcześniej niepublikowane informacje wynikające z zakończonych negocjacji.

Konferencja samorządowa

„Samorządy lokalne w programie Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027 – wsparcie dla partnerstw terytorialnych w świetle finału negocjacji programu z Komisją Europejską”

25 listopada 2022 r. o godz. 13.00

Galeria „O” Opery na Zamku w Szczecinie

Emilia Wolf
Inspektorka

 

To top