13-12-2018 » Powiat i region

Nowoczesne technologie – ułatwienie czy przeszkoda dla św. Mikołaja?

Pulchnej postaci w czerwonym stroju, z białą brodą i stadem reniferów od dawna nie trzeba nikomu przedstawiać – Święty Mikołaj to nieodłączny element zimowej tradycji. Dzieci na całym świecie piszą do niego listy, by w grudniu z wypiekami na twarzy oczekiwać na wymarzone prezenty. Ale czy w dobie nowoczesnych rozwiązań, zapewniających bezpieczeństwo domowi, Mikołaj nadal może dostarczać prezenty w tradycyjny sposób?
Urządzenia wchodzące w skład tzw. smart home, umożliwiają skuteczne wykrycie zagrożenia i zabezpieczenie naszych domów czy mieszkań przed niechcianymi gośćmi. Czy można w takim razie dostarczyć prezenty do domu zabezpieczonego alarmem, kamerami z możliwością podglądu na smartfonie oraz inteligentnym zamkiem z czytnikiem biometrycznym i pozostać niezauważonym? Mikołaj w XXI wieku nie ma łatwego zadania!
Przez komin?
Doskonałą drogą, wprost do salonu, gdzie zazwyczaj znajduje się choinka – czyli miejsce na upragnione prezenty jest oczywiście komin. Ale czy odziany w czerwony strój przybysz z Laponii przewidział, że w salonie znajduje się alarm z czujnikami ruchu, które wykryją jego obecność? Jeśli nie, to szybko zdradzi swoją obecność, a dzieci nakryją go na „gorącym uczynku”. Nowoczesne systemy alarmowe, które zamontujemy bez zbędnych kabli, pozwalają nieco ułatwić zadanie Mikołajowi. – Alarmy sterowane z poziomu smartfona można wyłączyć w wybranych pomieszczeniach lub piętrach budynku. Mikołaj będzie mógł z łatwością dostarczyć prezenty, podczas gdy cały dom nadal będzie chroniony – mówi Marlena Bogus, ekspert firmy Yale. Jedynie co nam pozostanie, to zgodnie ze zwyczajem przygotować dla niego mały poczęstunek i poczekać na ten wyjątkowy, zimowy poranek.

A na zewnątrz?
Mikołaj, by zostawić prezenty, swoje sanie prawdopodobnie zaparkuje niedaleko naszego domu. Kiedy na zewnątrz panuje mrok i wszyscy już śpią, może być spokojny – pozostaną niezauważone. Jednak kamery, będące elementem inteligentnego domu, pozwalają na podgląd obrazu na żywo na ekranie smartfona, a zapisane nagrania będziemy mogli obejrzeć w świąteczny poranek. Ponadto, nowoczesne zestawy są wyposażone w tryb nocny, który umożliwia nagrywanie w ciemności nawet do 30 metrów. To znaczne utrudnienie dla Mikołaja! Jeśli posiadamy zestaw CCTV, który można wyposażyć w nawet 8 kamer przewodowych i 2 kamery Wi-Fi, dowiemy się kiedy Mikołaj odwiedził nasz dom i czy Rudolf naprawdę ma czerwony nos.

Mikołaj prawie jak członek rodziny
Dobrze wiemy, że staruszek z Laponii bywa mocno zapracowany. Odwiedzenie wszystkich domów na świecie to nie lada wyzwanie. Dlatego też czasem musimy mu pomóc. Jeśli zaplanujemy, że upominki ma przynieść „zaprzyjaźniony” Święty Mikołaj, to warto umożliwić mu wejście do domu bez potrzeby dzwonienia do drzwi i użycia klucza. Taką możliwość dają nam nowoczesne zamki – Inteligentny zamek pozwala udzielić czasowy dostęp wybranym przez nas osobom za pomocą cyfrowego klucza, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie z dziećmi oczekiwać przybycia Mikołaja bez zdradzenia, że odwiedzi nas miły gość. Po wyposażeniu zamka w dodatkowe akcesoria, będziemy mogli otwierać drzwi również za pomocą czytnika biometrycznego lub pilota. – zaznacza ekspert Yale.

 

Jakub Węgrzyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *