22-05-2016 » Powiat i region, Świerzno

Nowo wybudowany kościół w Chominie został poświęcony

22 maj był wyjątkowym i odświętnym dniem w niewielkim Chominie w gminie Świerzno, bowiem tego dnia ks. arcybiskup Diecezji Szczecińsko – Kamieńskiej, Andrzej Dzięga, poświęcił nowo wybudowany kościół, którego patronem został ks. Kardynał – Prymas 1000 – lecia, Stefan Wyszyński.

W tej wyjątkowej uroczystości udział wzięli nie tylko mieszkańcy tej niewielkiej miejscowości, ale bardzo wielu gości, nawet z najdalszych okolic. Podniosłość chwili udzielała się dosłownie wszystkim. Nic dziwnego, gdyż takie jak to wydarzenie nie zdarza się zbyt często.

Pierwsze wzmianki o ewentualnym wybudowaniu kościoła w Chominie odnoszą się do czasu, kiedy w czerwcu 2003 r. mianowany proboszczem także w Chominie został ks. Roman Rostkowski. Gwoli przypomnienia, to za jego sprawą i z jego inicjatywy powstał nieco wcześniej kościół w niedaleko położonym Śniatowie.

W kwietniu 2005 roku rozpoczęła się comiesięczna dobrowolna zbiórka składek wśród mieszkańców Chomina na poczet budowy przyszłej świątyni. Lata mijały, a we wsi coraz bardziej pragnięto, by tu właśnie postawić kościół. Ich kościół.

Na wykupionym pod budowę placu postawiono tablicę z napisem „Tu będzie nasz kościół”. Rozpoczęły się pierwsze zakupy materiałów budowlanych.

8 kwietnia 2013 r. mieszkańcy rozpoczęli kopanie fundamentów, które ukończono jeszcze tego samego dnia. Potem ułożono zbrojenie, wykonano szalunki i wylano fundamenty.

13 kwietnia do Chomina przybył ks. Arcybiskup, który przewodniczył mszy św. podczas której podpisano akt erekcyjny i wmurowano symboliczny kamień węgielny w miejscu, gdzie obecnie znajduje się piękny kościelny ołtarz.

Mieszkańcy żywo zaangażowani w budowę, szukali zewsząd wsparcia. Kwestowali i zbierali dosłownie każdy datek na rozpoczętą budowę. Pielgrzymowali do wielu parafii, także podczas pielgrzymki rowerowej na Jasną Górę.

W budowę oprócz mieszkańców, zaangażowanych było w dużej mierze, i to bezinteresownie, bardzo wiele osób, które w dniu poświęcenia w większości wymieniono.

Prace postępowały i nabierały tempa. Przybywały nowe elementy na budowanym obiekcie.

Już w obecnym roku trwały prace przy stawianiu ogrodzenia, porządkowano teren. Dopieszczano szczegóły i detale. Na jesieni tego roku planuje się budowę wieży kościelnej.

Msza św. i poświęcenie chomińskiego kościoła było na pewno wielkim wydarzeniem w życiu tej niewielkiej miejscowości, którzy wyjątkowo te uroczystości przeżywali. Modlitwa, skupienie, spotkanie z Bogiem. A obecność samego ks. Arcybiskupa A. Dzięgi podniosło w dużej mierze wyrazistość i rangę tego wyjątkowego i niepowtarzalnego wydarzenia w życiu niewielkiego Chomina, które może się od teraz szczycić, że ma swój własny kościół, swoją świątynię.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *