30-09-2020 » Powiat i region

Nowe centrum szkoleniowo-egzaminacyjne dla zachodniopomorskich rzemieślników. Pomogły eurofundusze

Dzięki eurofunduszom powstał w Szczecinie regionalny ośrodek kształcenia zawodowego. Zachodniopomorscy rzemieślnicy takiego miejsca potrzebowali od dawna. Teraz będą się szkolić i egzaminować w dogodnych warunkach. Ta istotna inwestycja w rozwój szkolnictwa zawodowego na Pomorzu Zachodnim prowadzona była przez Izbę Rzemieślniczą Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Uroczyste otwarcie nowej infrastruktury odbędzie w czwartek, 1 października 2020 roku. Udział w nim weźmie marszałek województwa Olgierd Geblewicz i prezes Izby Władysław Jefremienko.

Budowę nowoczesnego Centrum przyspieszył Regionalny Program Operacyjny, który w bieżącej perspektywie unijnej 2014-2020 pozwolił wesprzeć powstanie nowej infrastruktury dydaktycznej, zakup specjalistycznego wyposażenia czy prowadzenie szkoleń praktycznych. Jednym z takich przykładów jest nowy obiekt Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości. Prace budowlane rozpoczęły się w pierwszej połowie 2018 roku. Teraz po zakończeniu robót rzemieślnicy będą mieli do dyspozycji pięć pracowni: elektryczna (2), energii odnawialnej, budowlano-hydrauliczna, gastronomiczna, jak również salami egzaminacyjno-szkoleniowymi. Ponadto placówka zaoferuje warsztaty zawodowe i certyfikację w ośmiu zawodach: kucharz, barman, cukiernik, piekarz, elektryk, instalator sieci fotowoltaicznych, glazurnik oraz hydraulik.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 6 mln zł, z czego Urząd Marszałkowski z eurofunduszy przeznaczył 5 mln zł. Centrum szkoleniowo-egzaminacyjne, które powstało w siedzibie organizacji przy al. Wojska Polskiego 78 w Szczecinie to jednocześnie odpowiedź na rozwój szkolnictwa zawodowego w regionie i potrzeby zachodniopomorskiego rynku pracy. Przy okazji uatrakcyjnia wybór ścieżki edukacyjnej przez przyszłych wykwalifikowanych pracowników różnych branż przemysłowych i gospodarczych.

Inwestycja o charakterze transgranicznym, będąca jednocześnie pierwszą tego typu infrastrukturą w Polsce, wpisała się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.8 „Infrastruktura szkolnictwa zawodowego”.

Otwarcie centrum szkoleniowo-edukacyjnego IZMiŚP

Czwartek, 1 października 2020 roku, godzina 11

Szczecin, al. Wojska Polskiego 78

 

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *