Niezwykły obraz zamknięty w słowie. Zbliża się Festiwal Czytania „Odkrywcy wyobraźni”

IIw tym roku miłośnicy literatury i sztuki mogą liczyć na aktorskie interpretacje utworów literackich oraz ciekawe spotkania z autorami i wybitnymi postaciami ze świata sztuki i mediów. To wszystko zapewni udział w Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni”, który odbędzie się w dniach 27-28 listopada br. w Książnicy Pomorskiej. Również tam poznamy laureatów konkursu o nagrodę literacką „Jantar”, przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

To właśnie książka, niezależnie od tego, jaką ma dziś postać, bo ona wciąż ewoluuje, niesie ze sobą magię. I wciąż, niezależnie od formy, najważniejsze w niej jest słowo. Festiwal Czytania pozwala, abyśmy usłyszeli jego interpretacje w wykonaniu wybitnych aktorów z całej Polski – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Festiwal Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” co roku przyciąga rzesze miłośników literatury i sztuki. Podczas zbliżającej się dziewiątej edycji imprezy swoje interpretacje dzieł literackich zaprezentują m.in. Krystyna Czubówna, Dominika Ostałowska, Olga Adamska, Krzysztof Wakuliński. Gośćmi będą także m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek, Leszek Talko, Monika Piątkowska, Zuzanna Borawska, Mirosław Wlekły, Alex Barszczewski, Artur Nowak czy Dionisios Sturis.

Festiwal rozpocznie się o godz. 12 w sobotę, 27 listopada br. Pierwsze spotkanie, z autorką książki „Zapomniałam o tobie” Grażyną Szapołowską ruszy o godz. 12.15. Następnie Grażyna Szapołowska przeczyta fragmenty książki Williama Styrona „Wybór Zofii”. O godz. 19 poznamy laureatów I i II edycji literackiego konkursu „Jantar”. Nagroda marszałka województwa, w wysokości 10 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę wydaną w minionym roku.

To kolejny ukłon, wyróżnienie dla świetnych artystów związanych z Pomorzem Zachodnim. Powstają tutaj ciekawe dzieła, na wysokim poziomie. Świat twórców literatury nie miał swojego wyróżnienia, dlatego postanowiliśmy wypełnić tę próżnię – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Ostatnią pozycją wydarzenia będzie czytanie performatywne „Bajek robotów”, które odbędzie się 28 listopada o godz. 20 z udziałem Krystyny Czubówny i Krzysztofa Wakulińskiego.

Szczegółowy program wszystkich spotkań oraz wejściówki do pobrania znajdują się na stronie Festiwalu Czytania „Odkrywcy Wyobraźni” festiwalczytania.pl . Spotkania odbędą się w dniach 27-28 listopada br. w Sali pod Piramidą w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Jak co roku wydarzenie wspiera finansowo Pomorze Zachodnie.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top