07-08-2017 » Powiat i region, Sport

Niezwykle widowiskowy, a zarazem wspaniały Finał Regat Wielkich Żaglowców, czyli The Tall Ships Races 2017 w Szczecinie zbliża się ku końcowi

Kolejna edycja niezwykle fascynującego The Tall Ships Races rozpoczęła się 3 lipca w szwedzkim Halmstad, by potem ścigając się po Bałtyku, liczne żalowce zawinąć do portów w Kotce i Turku w Finlandii oraz litewskiej Kłajpedy. Finał wielkiego zlotu żaglowców właśnie odbywa się w Szczecinie, gdzie setki tysięcy mieszkańców i bardzo wielu turystów z wielu zakątków nie tylko naszego kraju, który rozpoczął się 5 sierpnia. W Finale Regat Wielkich Żaglowców, które zacumowały m.in. przy nabrzeżu Wałów Chrobrego i Łasztowni, w którym udział bierze ponad setka wspaniałych żaglowców i jachtów z dosłownie całego świata.

Fantastyczna atmosfera, mnóstwo oflagowanych, nocą kapitalnie podświetlanych masztów, niezapomniane koncerty na ogromnej i barwnej scenie, w tym gwiazdy imprez, włoskiego śpiewaka, Andrei Bocelli, który wystąpił w sobotę.

Z kolei w niedzielnym koncercie The Voice of Poland słuchaliśmy m.in.: Andrzeja Piasecznego, Natalii Nykiel, grupę Afromental, Rafała Brzozowskiego, Sarsy, Antka Smykiewicza, Damiana Ukeję, Anię Karwan, Adama Stachowiaka i Mateusza Grędzińskiego. Z kolei w poniedziałek wieczorem na scenie pojawili się jeszcze, DJ C- Bool czyli Grzegorz Cebula oraz Kayah.
Sobotnia i niedzielna część szczecińskiego finału trwała nieprzerwanie od rana, aż do bardzo późnych godzin nocnych. Albo inaczej – nawet wczesnych godzin porannych.

Organizatorzy oceniają, że podczas tej żeglarskiej, wspaniałej imprezy, okolice Wałów Chrobrego czy Łasztowni odwiedziło, bagatelka (!) około 2 miliony ludzi. Dodatkową atrakcją sobotniej nocy był piętnastominutowy pokaz ogni sztucznych, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Koloryt oglądany przez reje i żagle robił piorunujące i niesamowite wrażenie.

Największą jednostką był bez wątpliwie rosyjski „Siedov”, wraz drugim z największych, „Kruzerszternem”. Z polskich jednostek, największym żaglowcem był nie mniej piękny „Dar Młodzież”, który został zbudowany w 1982 roku w Gdańsku.

We wczorajszą niedzielę, wśród licznych interesujących imprez, odbyła się wielka parada załogantów poszczególnych żaglowców i jachtów. Barwny i kolorowy, a zarazem wesoły korowód, przeszedł ulicami Szczecina, począwszy od Wałów Chrobrego do Parku Kasprowicza, a dokładniej Amfiteatru im. Heleny Majdaniec.

Ta fantastyczna impreza żeglarska kończy się we wtorek, 8 sierpnia przedpołudniowym odpłynięciem ze Szczecina wszystkich jednostek biorących udział w zlocie, do swoich macierzystych portów.

Kapitalna impreza, która oprócz licznych wspaniałych żaglowców, zgromadziła przez ostatnie dni, setki tysięcy ludzi, którzy wyrażali swój podziw i uznanie dla pięknych jednostek z kolorowo oflagowanymi masztami. Żagle na morzu czy w porcie, to niezapomniana chwila i sprawa,  nie tylko dla oka. Majestatyczność i super – gala tych jednostek jest niewątpliwie wspaniałym przeżyciem. A już zwiedzenie którejkolwiek, bo można było je zobaczyć, robiły i robią wielkie wrażenie.

Piękna impreza, znakomita promocja samego portowego Szczecina i całego Pomorza Zachodniego. Tylko czekać, kiedy ponownie liczne żaglowce zawitają do przyjaznego dużego portu. Mamy nadzieję, że już za kilka lat.

Wspomnieć w tym miejscu również należy, że regaty The Tall Ships Races trwają cyklicznie i  nieprzerwanie od roku 1956. I zawsze cieszyły się wielkim uznaniem i zainteresowaniem na całym świecie, przynoszącą niepowtarzalną i godną sławę wszystkim jednostkom biorącym w nich udział.

Miwa

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *