15-01-2019 » Inne, Powiat i region

Nie przegapcie oglądania na nieboskłonie Superksiężyca! To zjawisko nastąpi już za kilka dni!

Właśnie w trzeciej dekadzie stycznia warto będzie podnieść głowę, spojrzeć z podziwem w nocy w kosmos, bowiem czeka nas zjawisko określane jako Superksiężc, Krwawy Księżyc czy też Niebieski Księżyc. I to wszystko jednej, jedynej nocy, a dokładnie będzie to z 20 na 21 stycznia br. (z niedzieli na poniedziałek).Wtedy od godziny 4:33 rozpocznie się częściowe zaćmienie Księżyca – naszego naturalnego satelity, po czym pełne zaćmienie Superksiężyca rozpocznie się o 6:12, a zakończy o godzinie 6:4, kiedy u nas będzie jeszcze ciemno. Co istotne, Księżyc będziemy mogli oglądać bez używania specjalistycznych urządzeń. Po prostu gołym okiem. Superksiężyc to oficjalna nazwa nadana przez amerykańską NASA czyli „super blue blood moon”, co znaczy po polsku ni mniej ni więcej, jak „super niebieski księżyc krwawy księżyc”. I jest zjawiskiem, które następujące wtedy, gdy odległość pomiędzy Księżycem a Ziemią jest najmniejsza na przestrzeni całego roku i będzie to odległość rzędu niespełna 357 tys. kilometrów.

Niebieski księżyc oznacza rzadkie zjawisko, kiedy pełnia wypada dwa razy w miesiącu. A tak w pierwszym miesiącu nowego roku dzieje się na jego początku i jego końcu.

Z kolei Krwawy Księżyc oznacza, że jest to jego całkowite zaćmienie, i wówczas nasz satelita zabarwia się na czerwono, przez co jest określany jako Krwawy Księżyc lub Księżyc Turkusowy.

Według amerykańskiej NASA, podczas trwania tego zjawiska nasz satelita ziemski stanie się aż o 14 % większy i zarazem dużo lepiej można go będzie naocznie obserwować. Na dodatek będzie 30 % jaśniejszy niż zwykle.

To niezwykłe zjawisko zaobserwowano na zachodniej półkuli już 153 lata temu. A ostatni raz było to w ubiegłym roku  31 stycznia 2018 r. Niestety na naszych szerokościach geograficznych to zjawisko nie było widoczne.

Częściowo i w sposób nieznaczny, można było to zjawisko zaobserwować na naszej półkuli wschodniej  dokładnie w nocy 30 grudnia 1982 roku.

Miwa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *