20-01-2018 » Powiat i region

Tak, tak! Przed nami jakże ważne i miłe święto – Dzień Babci i Dziadka!

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święto iście rodzinne, które na świecie obchodzone są w różnych terminach. Termin Dnia Babci i Dnia Dziadka w Polsce przypada odpowiednio na 21 i 22 stycznia.

Pomysł obchodzenia tego święta w naszym kraju zainicjował w roku 1964 tygodnik „Kobieta i Życie”. 21 stycznia 1965 r. w Poznaniu wystawiono sztukę „Drzewa umierają stojąc” Alejando Casona, w której postać babci grała niezapomniana Mieczysława Ćwiklińska, obchodząca właśnie w tym dniu swoje 85. urodziny.

Ryszard Donecki z „Expresu Poznańskiego”, dziękując aktorce za występ tortem i kwiatami, miał jej powiedzieć, że daje jej prezent z okazji Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. W roku 1966 „Expres Wieczorny”” ogłosił właśnie dzień 21 stycznia Dniem Babci. Od tego czasu stał się ważnym świętem ogólnopolskim.

Z kolei święto Dziadka do Polski zostało najprawdopodobniej niejako „przeniesione” zza Oceanu w latach osiemdziesiątych i obchodzimy je 22 stycznia.

Jest naprawdę za co dziękować naszym Babciom i Dziadkom, którzy w troskliwy sposób, znany tylko sobie, otulają swe kochane wnuki ciepłem i ogromną troską. Cierpliwie uczą je  najpierw samodzielności, potem wrażliwości i odpowiedzialności. Choć jak sami mawiają, mimo że zwykle na swych emeryturach nie mają na nic czasu, to zawsze mają czas dla swoich wnuków i są dla nich w dosłownie każdej potrzebie.

Dzień Babci i Dziadka jest zatem doskonałą okazją, aby im za wszystkie te pomoce podziękować. Sprawmy zatem, by ten dzień był bardzo wyjątkowy i przy tym niezapomniany. Postarajmy się – tu ukłon w stronę wnucząt, spędzić z dziadkami trochę czasu. Należy im się ten gest. Może to być dajmy na to wspólnie zjedzony obiad czy spacer z babcią i dziadkiem. Do życzeń i kwiatów dołączmy jakiś miły upominek. A najlepiej kiedy upominek jest wykonany własnoręcznie. Taki będzie nad wyraz najpiękniejszy z najpiękniejszych.

Z kolei w USA i Kanadzie, Święto Babci i Dziadka jest obchodzone w jednym dniu (w pierwszą niedzielę września po Święcie Pracy). I zwie się ono Narodowym Dniem Dziadków, ang.National Grandparents Day. Nie jest zatem świętem rozdzielonym na dwa dni.

Symbolem tego dnia jest tak wiele mówiąca niezapominajka. Natomiast w Wielkiej Brytanii Dzień Dziadków jest obchodzony w pierwszą niedzielą października, a w Rosji świętuje się go 15 października.

My ze swej strony życzymy wszystkim Babciom i Dziadkom przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i radości ze swoich jakże kochanych wnuków.

Miwa

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *