06-02-2016 » Powiat i region

Nagroda za odnalezienie U-Boota w jeziorze Drawsko

Jest nagroda za odnalezienie U-Boota w jeziorze Drawsko. Według starosty drawskiego, na dnie mogą się znajdować nawet dwie tego typu jednostki.

Ich znalazca może liczyć na spory zastrzyk gotówki. – Do poszukiwań niezwykłych obiektów miłośników historii ma zachęcić nagroda – powiedział starosta drawski Stanisław Kuczyński. – Ogłosiłem pięć tysięcy za wyciągnięcie i przekazanie wraku. Te wszystkie prace eksploracyjne muszą być wykonywane zgodnie z przepisami prawa polskiego.

U-Booty miały być wykorzystywane w latach 40. przez Hitlerjugend, które w Czaplinku miało swoją bazę żeglarską. Miniaturowe okręty podwodne były wykorzystywane do szkolenia młodych Niemców. To jedna z lokalnych legend, którą od niedawna próbują rozwiązać historycy.

Podczas wstępnych badań okazało się, że jezioro Drawsko może skrywać jeszcze inne tajemnice. Na dnie mogą znajdować się także wojskowe transportery oraz wrak samolotu, który rozbił się tam kilkadziesiąt lat temu.

Jezioro Drawsko to drugi co do głębokości i jeden z największych akwenów w kraju. O tym czy jego okolice mogą być nazywane Wałbrzychem Pomorza Zachodniego zdecydują wyniki poszukiwań.

Źródło:

Jezioro Drawsko (Fot.: Wikipedia)

Jeden komentarz na temat: Nagroda za odnalezienie U-Boota w jeziorze Drawsko

  1. Avatar jeffrey pisze:

    Tam chyba zabrakło kilku zer na końcu 🙂
    Taka kwota może nie pokryć kosztów samych poszukiwań, nie mówiąc już o dokumentacji i wydobyciu wraku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *