Na żywo i realnie w Świnoujściu: Koncert Finałowy „Dekada paradoksów” na wielkim ekranie oraz „SO_FAMA” czyli Spontanicznie Ogarnięty Festiwal Absurdalnej Muzyki Autorskiej

27-30 sierpnia 2020, Świnoujście

Tegoroczna Fama z przyczyn obiektywnych odbywa się wirtualnie, lecz ze stacjonarnymi akcentami. Zgodnie z zapowiedziami zabrzmi także w… domu, czyli Świnoujściu – mieście na 44 wyspach. Fantastyczni ludzie związani z wyspiarskim środowiskiem artystycznym postanowili dać wyraz swojego poparcia dla idei przyświecających Famie od dokładnie pół wieku. Czterodniowy projekt „So_Fama” czyli Spontanicznie Ogarnięty Festiwal Absurdalnej Muzyki Autorskiej, ma być właśnie odpowiedzią świnoujścian na fizyczny brak Famy w ich mieście. Od czwartku do niedzieli (27-30 sierpnia), na trzech scenach – w Barze Hamaki, Klubie Szum oraz na plaży w Kiteforcie – zagrają muzycy związani ze Świnoujściem, prezentujący absolutnie indywidualne, nieszablonowe spojrzenie na sztukę.

Zagrają: Bajzel, BiFF, Korpo!, Lepsza Ania, Ludojad, Maja Kozłowska/ Mahjong, Marszałek, Statek Kosmiczny Gniazdo Konia, STOP oraz Zamek Grodno Live.

Wydarzenia – zgodnie z tegoroczną konwencją – transmitowane będą także on-line.

Organizatorzy proszą wszystkich uczestników o dostosowanie się do obowiązujących zasad i obostrzeń związanych z pandemią. Niechętnych ich przestrzeganiu zapraszają do śledzenia wydarzeń on-line.

Tradycyjnym zwieńczeniem festiwalu w sobotę (29 sierpnia) będzie Koncert Finałowy zatytułowany „Dekada paradoksów”. Zaproszeni artyści wykonają  najsłynniejsze utwory Famy, wybrzmiewające tu przez ostatnie pół wieku. Wśród wykonawców m.in. Gypsy and the Acid Queen, Sekcja Muzyczna Kołątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Huraban, Francis Tuan, Swiernalis, Przybył, Panilas, Ludojad, Latające Pięści oraz Monika Kowalczyk / Wójciński / Gucik / Bańdur. Koncert poprowadzi Mateusz Marek wraz z gośćmi specjalnymi.

Uwaga! Transmisję koncertu będzie można obejrzeć na wielkim ekranie w Muszli Koncertowej przy Promenadzie. Zapraszamy mieszkańców Świnoujścia i gości miasta do wspólnego przeżywania ekscytującego widowiska. Początek transmisji o godzinie 20.00. Wstęp wolny. Organizatorzy Famy dziękują Urzędowi Miasta Świnoujście oraz Miejskiemu Domu Kultury w Świnoujściu za pomoc i zaangażowanie w realizację tego przedsięwzięcia.

 

27 SIERPNIA 2020 | CZWARTEK
19:30 – 02:30
| Szum Club | ul. Matejki 20 (vis-a-vis kredkowego płotu)
STOP, KORPO!, Szum Secret Dj Set

28 SIERPNIA 2020 | PIĄTEK
19:30 – 02:30
| Szum Club | ul. Matejki 20 (vis-a-vis kredkowego płotu)
Zamek Grodno, BiFF, Statek Kosmiczny Gniazdo Konia

29 SIERPNIA 2020 | SOBOTA
19:30 – 03:30
| Bar Hamaki | ul. Piłsudskiego 26
Marszałek One Man Band, BAJZEL, DJ MISTRZ

20.00 | Muszla Koncertowa przy Promenadzie
Transmisja Koncertu Finałowego Wirtualnej Famy 2020 „Dekada paradoksów”

30 SIERPNIA 2020 | NIEDZIELA
18:30 – 00:30 | Kitefort| Plaża, wejście od ul. Uzdrowiskowej
Projekt Plaża Covid 19, Mahjong, Lepsza Ania, Ludojad

Organizatorami projektu „So_Fama” są Artical, Bajzel, MDK Świnoujście oraz Festiwal Fama. Sponsorem cyklu jest Zarząd Morskich Portów Szczecin – Świnoujście.

ARTYŚCI PROJEKTU „SO_FAMA”

BAJZEL (Piotr Piasecki) to człowiek orkiestra niemieszczący się w jakichkolwiek schematach czy gatunkach muzycznych. Sam pisze teksty, tworzy muzykę, śpiewa, gra, recytuje. Zagrał już kilkaset koncertów w kraju i za granicą. Grał trasy m.in z Pogodno, Kasią Nosowską, Strachy Na Lachy, Lao Che. Przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar i wokali śpiewanych na żywo tworzy muzykę przypominającą kilkuosobowy zespół. Od 2011 roku wraz z Jackiem Budyniem Szymkiewiczem (Pogodno) tworzą duet Babu Król.

BIFF – zespół istnieje od 2006 roku. W jego skład wchodzą byli członkowie legendarnego Pogodna.
W 2009 roku BiFF wydał debiutancką płytę „Ano”, która otrzymała siedem nominacji do Fryderyków, ostatecznie wygrywając w dwóch kategoriach – debiut roku i teledysk. Debiutancka płyta zespołu nominowana była również do Gwarancji Kultury TVP Kultura. W 2013 roku ukazał się drugi krążek zespołu, „Attenzione Bambino”. Podczas wieloletniej działalności, zespół zagrał na najważniejszych polskich festiwalach, w tym na Heineken Opener Festival, OFF Festival, oraz KFFP w Opolu.

KORPO! – nowy zackurwisty projekt na poznańskiej scenie muzycznej. Korpo narodziło się w wilgotnej poznańskiej piwnicy teatralnej w połowie 2019 roku. Kilku chłopaków spotkało się pograć i … siadło. Korpo i ich repertuar tworzą enigmatyczną aurę zabierającą w inną przestrzeń, aby w świecie korporacji, firm i wyzysku kapitału ludzkiego pokazać światełko w tunelu. Grają muzykę, z ogromną dawką energii w której miesza się wiele pomysłów i wartości. Można ją zakwalifikować do grupy ostrej czy ciężkiej z agresywnym rapcore’owym wokalem.

LEPSZA ANIA – mieszka w Gdańsku, kocha Szczecin, a pochodzi z Wyspy Wolin. Pisze piosenki opisujące aktualne myśli, a każda z nich zawiera w sobie historyjkę. Jej teksty lekko określają rzeczywistość i zdarzenia życia w każdej jego barwie, zazwyczaj jednak z dystansowym, pozytywnym wydźwiękiem. Wokale wyśpiewujące zaklęcia uzupełnia elektronicznymi, trochę mistycznymi, dźwiękami bitu, czasem luźno nawiązując brzmieniem do lat osiemdziesiątych.

LUDOJAD – zespół powstał z lawy i żwirku dla kotów w 1804. Początkowo nazywał się Pele ale szybko zmienił nazwę na „m600’”. A LUDOJAD powstał wiosną 2010 i gra do dzisiaj.

MAJA KOZŁOWSKA – pomiędzy indie folkiem a dream popem. Minimalistycznie i instrumentalnie: pianino, piękny wokal.

MARSZAŁEK – wielokrotnie nienagradzany, uwielbiany i znienawidzony, wprawiający w konsternację i zażenowanie, gbur, buc i czaruś. Wszechstronny multiinstrumentalista symultaniczny i szyderczy poeta frustratyczny, Tony Clifton polskiego andergrandu. Marszałek to jedyny w Polsce jednoosobowy zespół eksplorujący okolice punk rocka.

STOP – z założenia miał to być pop, jednak poszli o wiele dalej. Niech będzie tak: nadmorski futuro-ekspresjonizm.

STATEK KOSMICZNY GNIAZDO KONIA – ponad 20 lat temu świnoujski zespół Statek Kosmiczny Gniazdo Konia wygrał sekcję muzyczną Festiwalu Fama – prowadzoną wówczas przez Wojciecha Waglewskiego i Mateusza Pospieszalskiego, zdobywając nagrodę w postaci sesji nagraniowej (Universal). Od niedawna znów koncertują! Zespół tworzą muzycy związani ze świnoujską sceną niezależną, znani z takich zespołów, jak: Budowa, Ptaki Przyrody, Ludojad, Szmaty. Zespół wystąpi w składzie: Paweł Wdziękoński (Mewa) – wokal, Piotr Piasecki (Bajzel) – gitara, Przemysław Beleć (Bele) – bas, Ryszard Kadłubiec (Ryś) – perkusja.

 

To top