Na świętego Floriana i Dzień Strażaka…

4 maja to tradycyjnie dzień św. Floriana, który jest patronem strażaków, którzy tym samym tego dnia obchodzą swoje święto.

Jest ono w większości europejskich krajów obchodzone od co najmniej 150 lat! A w Polsce oficjalnie święto to ustanowione zostało dopiero w 2002 roku przez Sejm RP.

Dzień Strażaka zainicjował w 1998 r. australijski strażak J. J. Edmondson, pochodzący z Melbourne, na pamiątkę tragicznie zmarłych pięciu swoich kolegów. Także strażaków.

Polscy strażacy wiedzą i potwierdzają, zresztą samo społeczeństwo o tym wie doskonale i to docenia, że ich służba to niezwykle ciężka i odpowiedzialna praca, którą wykonują z ogromną pasją i poświęceniem, niejednokrotnie narażając swoje życie. A to wszystko niezmiennie przynosi im wielką satysfakcję.

Dziś w Państwowej Straży Pożarnej w 335 Komendach Powiatowych i Miejskich i podległym im JRG (Jednostki Ratowniczo – Gaśnicze) mamy pond 30 tysięcy zawodowych strażaków. Z czego 8 procent to kobiety, co stanowi niespełna 2,6 tysięcy funkcjonariuszek.

Są też w pokaźnej liczbie strażacy – ochotnicy, który jest  w całej Polsce około 700 tysięcy. Z tego niespełna 70 tysięcy stanowią kobiety. Skupieni są w Ochotniczej Straży Pożarnej, w 15.785 jednostkach na terenie całego kraju.

W naszym województwie działa 25 jednostek PSP (w naszym powiecie to JRG Kamień Pomorski oraz Posterunek JRG w Międzyzdrojach) oraz 176 jednostek OSP. W tym 11 rozlokowanych jest w naszym powiecie.

Z kart historii straży…

Pierwsze zawodowe straże pożarne pojawiły się w Warszawie. A było to w roku 1836. Z kolei w Poznaniu podobne formacje pojawiły się w 1877 roku.

Państwowa Straż Pożarna w Polsce ustanowiona została 24 sierpnia w roku 1991.

Z kolei historia Ochotniczych Straży Pożarnych w Polsce sięga średniowiecza, kiedy datuje się pierwsze wzmianki o ratownictwie ogniowym.

Pierwsze zorganizowane jednostki pożarnictwa, które były poprzednikami obecnych OSP, powstały w drugiej połowie XIX wieku równolegle we wszystkich trzech zaborach. W 1865 roku w Krakowie (ówczesna Galicja) pojawiła się pierwsza Ochotnicza Straż Ogniowa. Było to z inicjatywy ówczesnego Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń, które wtedy działało w tym mieście, Po odzyskaniu niepodległości w okresie międzywojennym, we wrześniu roku 1921związki strażackie połączyły się i nadano im wspólną nazwę, Główny Związek Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, który w tej strukturze i nazwie dotrwał do roku 1949, kiedy ówczesne władze Polski Ludowej go rozwiązały.

Historia straży pożarnej po II wojnie światowej…

Wyżej wymieniony związek reaktywowany został w 1956 roku, a w 1992 roku zmienił nazwę na Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i trwa po dziś dzień.

Jako ciekawostkę dodam, iż najstarszym ze znanych nam oddziałów, który specjalizował się w gaszeniu pożarów byli rzymscy Wigilowie skupieni w formacji (korpusie) zwanej Vigiles, którzy zorganizowani zostali w 6 roku naszej ery przez cesarza Oktawiana Augusta.

Andrzej Frycz Modrzewski, pisarz epoki renesansu i wójt Wolborza, jako pierwszy w Polsce opracował zasady nowożytnego pożarnictwa.

Ale też prawdą jest również to, iż już w roku 1347, a było to za czasów króla Kazimierza Wielkiego odczytuje się pierwsze wzmianki dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, jak i odpowiedzialności karnej w przypadku ich nie przestrzegania.

Cześć, chwała i głęboki ukłon, bo…

… pewnym i niewątpliwym świadectwem strażackiej służby jest rosnące z każdym rokiem zaufanie społeczeństwa polskiego. Świadczy to o tym, że Brać Strażacka w hierarchii szeregu zawodów jakie mamy w Polsce, bezsprzecznie i niepodważalnie plasuje się na ich szczycie.

Z okazji ich święta, składamy wszystkim Strażakom najlepsze życzenia oraz życzenia tylu szczęśliwych powrotów, ile przy tym wyjazdów do kolejnych akcji!

Czytelnik – Internauta portalu „Echo Kamienia”

 

To top