Przypomnijmy, że poza weekendami wolne od pracy mamy ważne święta religijne i państwowe. Będą jedynie trzy święta państwowe, które przypadną 1 maja, jako święto bezimienne, 3 maja (Święto Narodowe Trzeciego Maja) oraz 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości).
Są tudzież inne święta państwowe, jednak nie są one wolne od pracy. A takie to:
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – ustanowiony w roku 2011, jako święto państwowe,
24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony w roku 2018, jako święto państwowe,
14 kwietnia – Święto Chrztu Polski (ustanowione w ubiegłym roku jako święto państwowe,
8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa ustanowiony 24 kwietnia 2015 roku w celu jak to się zgrabnie określa „upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami”,
12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ustanowiony w 29 września 2017 r. jako święto państwowe w „hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej”,
1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego ustanowiony w roku 2009, jako święto państwowe,
31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności ustanowiony w 2005 r., jako święto państwowe,
19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych ustanowiony w roku 2018 jako święto państwowe.
Jakie zatem dni ustawowo wolne czekają nas w tym roku?
W roku 2020 mamy 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Sześć z tych świąt wypada w sobotę lub niedzielę. Natomiast siedem z tych świąt wypada w dniu roboczym. A są nimi: już miniony 1 stycznia (środa)Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki. Poza tym:
– 6 stycznia (poniedziałek) Trzech Króli (Objawienie Pańskie),
– 12 kwietnia (niedziela) Wielkanoc,
– 13 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny,
– 1 maja (piątek) Święto Pracy,
– 3 maja (niedziela) Święto Konstytucji 3 Maja,
– 31 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego, popularnie nazywany Zielone Świątki,
– 11 czerwca (czwartek) Boże Ciało,
– 15 sierpnia (sobota) Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
– 1 listopada (niedziela) Wszystkich Świętych,
– 11 listopada (środa) Święto Niepodległości,
– 25 grudnia (piątek) Boże Narodzenie pierwszy dzień,
– 26 grudnia (sobota) Boże Narodzenie drugi dzień.
Mamy do przepracowania w bieżącym roku, który ma 366 dni, 253 dni, zaś 113 dni to liczba dni wolnych od pracy uwzględniając przy tym wszystkie weekendy oraz dni świąteczne.
Nadto w tym roku przypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy. I aby wydłużyć sobie labę wolnego podczas świąt i długiego weekendu, wystarczy zainkasować kilka dni urlopu.
W tym roku dni ustawowo wolnych od pracy nie będzie tylko w pięciu miesiącach. Będzie to w lutym, w marcu, w lipcu oraz we wrześniu i w październiku.
W przypadku, gdy dzień wolny od pracy wypadnie w niedzielę, co wtedy?
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., w przypadku kiedy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego. Termin dodatkowego dnia wolnego wyznacza pracodawca. Przeważnie firmy wyznaczają dodatkowe wolne na piątek, poprzedzający święto w sobotę.
Natomiast prawo do dodatkowego dnia wolnego nie przysługuje, gdy święto wypada w niedzielę, która jest dla pracownika zarówno dniem wolnym od pracy, jak i pracującym.
Zgodnie z Kodeksem pracy (art. 130 § 2) za każde święto przypadające w sobotę pracodawca powinien udzielić dnia wolnego od pracy w innym terminie. Termin ten może wyznaczyć sam bez konsultacji z pracownikiem.
W tym roku mamy dwa święta, które przypadają w sobotę, dlatego pracujący zyskają dodatkowo dwa dni wolne od pracy.
Po raz pierwszy będzie to w sobotę 15 sierpnia. Wtedy przypada Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Wtedy warto zarezerwować sobie wolne na piątek 14 sierpnia.
Innym świętem przypadającym w tym roku w sobotę będzie 26 grudnia, czyli drugi dzień Bożego Narodzenia. W tym przypadku można mieć pewność, że pracodawcy dodatkowy dzień wolny wyznaczą 24 grudnia, kiedy przypada Wigilia Bożego Narodzenia. Wtedy jak każe tradycja, znakomita większość firm pracuje już na mocno zwolnionych obrotach.
Kiedy wolny dzień w tym roku za święto przypadające w niedzielę?
Szykują się nam cztery takie święta na które składają się: Wielkanoc – 12 kwietnia, Święto Konstytucji 3 Maja, Zielone Świątki – 31 maja oraz Wszystkich Świętych – 1 listopada.
W tym przypadku pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny od pracy. O tym mówi artykuł 130 §2 Kodeksu Pracy, gdzie jest zapisane: „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”.
A to oznacza, że święto przypadające w niedzielę nie daje prawa do dodatkowego dnia wolnego, w przeciwieństwie do święta przypadającego w sobotę.
Majowe długie weekend majowy roku 2020
Tradycyjnie już początek maja to kiedy Polacy dłużej mogą odpocząć podczas dłuższego niż zwykle weekendu. Ale też, w przeciwieństwie do kilku minionych lat, obecny majowy weekend nie będzie już tak wydłużony, ponieważ dni wolne wypadają w piątek (1 maja) i w niedzielę (3 maja). I będzie to „tylko” trzy dni labowania.
Ale jak to mówią, Polak potrafi. I by sobie ów weekend wydłużyć, wystarczy zaplanować urlop z końcem kwietnia biorąc wolne 29 i 30 kwietnia (środa i czwartek) lub zrobić to na początku maja. Czyli 4 i 5 maja (poniedziałek i wtorek.
Czerwcowe Boże Ciało wydłuży nam skutecznie weekend
Wypada ono we czwartek 11 czerwca. Dzięki czemu biorąc wolne 12 czerwca w piątek, wtedy weekendowanie wydłużamy do czterech dni.
Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny wydłuży nam również weekend
Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny przypadnie w sobotę 15 sierpnia. I jak mówi Kodeks Pracy, z tego tytułu pracownikowi należy się dodatkowy dzień od pracy. Kiedy więc weźmiemy wolne w piątek 14 sierpnia, wydłużymy sobie weekend do kolejnych trzech dni wolnych od pracy.
A co z niedzielnym dniem Wszystkich Świętych?
Jak mówi zapis w artykule 130 §2. Kodeksu Pracy, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień od pracy.
Pięciodniowe urlopowanie w okolicy Święta Niepodległości
Przypada ono, o czym chyba żadnemu rodakowi nie trzeba przypominać, 11 listopada (środa), stąd rysują się małe szanse wydłużony weekend. Ale jeśli mamy w rezerwach planowania jakąś pulę dni urlopowych, można rozważyć wzięcie wolnego na 12 i 13 listopada (czwartek i piątek). Wtedy weekendowanie wydłużyłoby się na m do dni pięciu.
Grudniowe świąteczne urlopowanie
Tegoroczne Boże Narodzenie przypada w piątek i sobotę (25 i 26 grudnia). A ponieważ drugi świąteczny dzień przypada w sobotę to zgodnie z Kodeksem Pracy i na podstawie artykułu 130 §2. Przysługuje pracownikowi dodatkowy wolny dzień od pracy.
W okresie około świątecznych firmy zwykle pracują na zwolnionych obrotach i można liczyć się z tym, że pracodawca zaplanuje wolne w Wigilię (czwartek 24 grudnia), a wówczas święta staną się wolnymi aż na cztery dni.
Wolne i pracujące dni tego roku w liczbach
Do przepracowania w tym roku mamy 253 dni (to daje 2024 godziny) z łącznych 366, bowiem ten rok jest rokiem przestępnym, gdyż luty ma 29 dni (dzieje się tak co cztery lata).
Najwięcej pracowania będzie w lipcu (184 godziny) , a także w marcu, wrześniu i październiku. Wtedy mamy do zapracowania 176 godzin. Najmniej, bo 160 godzin pracy będzie w lutym, maju oraz w listopadzie.
Kwartalnie wygląda to tak. Pierwszy kwartał (I – III miesiące) – 504 godziny pracy, 63 dni pracy i 28 dni wolnego. Drugi kwartał (IV – VI miesiące) – 496 godzin pracy, 62 dni pracowania oraz 29 wolnego. Trzeci kwartał (VII – IX miesiące) – 520 godzin pracy, o daje 65 dni pracowania. A także 27 dni urlopowania.
W ostatnim, czwartym kwartale (X – XII miesiące) popracujemy 504 godziny przy 63 dniach pracy. Ale za to pourlopujemy 29 dni.
Tegoroczne handlowe niedziele…
Nie będzie ich w tym roku nazbyt wiele, bowiem tych jest zaplanowanych jedynie siedem. W całym zeszłorocznym zestawie takich niedziel handlowych było 15. Dla przykładu, tylko w grudniu ubiegłego roku było takich handlowych niedziel aż trzy.
Tegoroczne siedem handlowych niedziel przypadają 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.
Miwa