22-05-2020 » Powiat i region

Młodzież z Ukrainy przystąpi do egzaminu dojrzałości. – Matura w I LO w Białym Borze zgodnie z planem  

Pandemia koronawirusa sparaliżowała wiele dziedzin życia. Zamknięto m.in. granice i szkoły. To trudny czas dla uczniów placówek oświatowych o charakterze międzynarodowym, którzy po wprowadzeniu stanu epidemii wyjechali w swoje rodzinne strony, a teraz chcą wrócić np. na egzaminy dojrzałości. Groźba nieprzystąpienia do matur wisiała nad obywatelami Ukrainy uczęszczającymi do I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Biały Borze. Dzięki wspólnym wysiłkom władz samorządu województwa, konsula honorowego Ukrainy w Szczecinie, dyrekcji placówki i Straży Granicznej w Dorohusku udało się rozwiązać patową sytuację.

Ukraińska młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Biały Borze przystąpi do tegorocznych matur zaplanowanych od 8 do 29 czerwca. Uczniowie po uzyskaniu stosownych zgód przekroczyli w czwartek popołudniu, 21 maja br. granice w Dorohusku i dotarli transportem zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski do Białego Boru.

Jako samorząd województwa jesteśmy organem prowadzącym dla placówki w Biały Borze, dlatego nie wyobrażaliśmy sobie pozostawienia ukraińskich uczniów bez niezbędnej pomocy. Wraz z Pełnomocnikiem Marszałka ds. Oświaty Jerzym Kotlęgą, Konsulem Honorowym Ukrainy w Szczecinie Henrykiem Kołodziejem i dyrektor szkoły Dorotą Stefańską-Drzewiecką udało się dopiąć wszelkich formalności oraz zorganizować transport. Szybkie decyzje i owocna współpraca pozwoli na przystąpienie młodzieży do jednego z najważniejszych egzaminów w życiu – mówi członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Stanisław Wziątek.

Przed egzaminem dojrzałości uczniowie z Ukrainy przejdą jednak przymusową kwarantannę. Decyzją szczecineckiego sanepidu będzie to internat białoborskiej szkoły.

I Liceum Ogólnokształcące im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze to jedna z sześciu jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd województwa. Uczęszcza do niej 56 uczniów. To mniejszość narodowa ukraińska, jak i Ukraińcy. Spośród obywateli Ukrainy w roku szkolnym 2019/2020 szkołę ukończyło sześć osób. Pięć z nich przystąpi za kilkanaście dni do egzaminów maturalnych.

Biuro Prasowe

Gabinet Marszałka

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *