Pomorze Zachodnie w 2022 roku uruchamia specjalny system rekomendacji miejsc, w których podróżujący na dwóch kółkach mogą przenocować, przechować bagaż, naprawić sprzęt. Idea „MPR” ma na celu jeszcze intensywniejszy rozwój turystyki i wspieranie lokalnego biznesu. – Mamy już ponad 500 kilometrów tras. W tym roku planujemy oddać do użytku jeszcze 200. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów – tłumaczy marszałek Olgierd Geblewicz.
Nabór do systemu MPR rozpoczął się 1 stycznia. Zgłosiło się już pięciu lokalnych przedsiębiorców, którzy oferują usługi turystyczne dedykowane rowerzystom. Spływają kolejne pytania i deklaracje. Przyjmowanie zgłoszeń potrwa do 29 kwietnia br., a ogłoszenie rekomendowanych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom nastąpi przed wakacjami.
– Na Pomorzu Zachodnim zaplanowaliśmy 1100 kilometrów tras rowerowych. Mamy już ponad 500. Zbliżamy się do połowy. Druga połowa pójdzie trochę szybciej. Velo Baltica jest gotowa w 75 procentach, dużo się dzieje na południu województwa, na Trasie Pojezierzy Zachodnich. W tym roku planujemy oddanie do użytku 200 km szlaków. Ich atrakcyjność rośnie, gdy w pobliżu powstają miejsca noclegowe, rozwijają się inne usługi dla rowerzystów -– mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej na temat MPR.
Marszałek podkreślił, że rowerowych turystów przybywa z każdym rokiem, a rozbudowa infrastruktury oznacza również ożywienie gospodarcze.
– Obok inwestycji publicznych potrzebne są inicjatywy prywatne. Powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych rowerzystom, gdzie mogą odpocząć, dobrze zjeść, skosztować produktów regionalnych – wyliczał marszałek Olgierd Geblewicz.
Dzięki narzędziom informatycznym, systemowi rekomendacji MPR będzie można nie tylko zaplanować trasę, ale również znaleźć nocleg, serwis, sklep rowerowy czy po prostu miejsce do przechowania sprzętu i bagażu.
Więcej informacji: