Międzyzdroje – w hołdzie bohaterom na Monte Cassino.

Pomnik gen. Władysława Andersa jest w Międzyzdrojach.

18 maja – uczcijmy pamięć o żołnierzach 2 Korpusu Polskiego oraz jego dowódcy gen. Władysława Andersa, walczących m. in. o zdobycie Monte Cassino. Tego dnia przypada 76 rocznica zdobycia klasztornego wzgórza, kiedy nad ranem patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich, pod dowództwem ppor. Kazimierza Gurbiela wkroczył do ruin klasztoru i zatknął na nich swój proporzec jednostki i polską flagę. 12 maja br. minęło też  50 lat od śmierci gen. Władysława Andersa. Stało się to okazją do wzniesienia monumentu na skwerze w Cassino, zgodnie z projektem włoskiego architekta Giacomo Bianchi.

Kampania „Polacy bohaterom na Monte Cassino” to wspólna inicjatywa polskich i włoskich stowarzyszeń sportowych. Pomysłodawcą wydarzenia i budowy monumentu jest Bogusław Mamiński z Klubu Biegacza „Sporting” z Międzyzdrojów oraz Antoine Tortolano, prezes włoskiego stowarzyszenia „Aprocis” z Cassino. Kampanię wspiera Wojskowy Instytut Wydawniczy oraz władze miasta Cassino we Włoszech i Gmina Międzyzdroje, jako miasta partnerskie.

Memoriał ma przedstawiać postać gen. Andersa na tle 12-metrowego marmurowego muru z wygrawerowanymi 1057 nazwiskami polskich żołnierzy i mapą ich szlaku bojowego, by upamiętnić żołnierzy 2 Korpusu Polskiego.

Pomnik miał zostać odsłonięty w 76. rocznicę zakończenia bitwy o słynne wzgórze, jednak z powodu pandemii, uroczystość musiała zostać przełożona.  Kilka miesięcy trwały prace nad rzeźbą gen. Władysława Andersa. Jej autorem jest trójmiejski artysta Igor Duszyński. Postać wysokości 220 cm została odlana z brązu w odlewni rzeźbiarza Józefa Polewki w miejscowości Jawornik pod Krakowem. Odlana z brązu postać to część memoriału, który stanie we włoskim Cassino. Prace  z powodu pandemii wstrzymano i pomnik tymczasowo został przewieziony do Międzyzdrojów, gdzie poczeka na przygotowanie przeznaczonego dla niego skweru w Cassino.

Pomnik gen. Władysława Andersa został  tymczasowo ustawiony w foyer Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach. Przy dźwiękach utworu „Czerwone maki na Monte Cassino” Burmistrz  Mateusz Bobek, Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Węglorz, przy udziale Bogusława Mamińskiego, Romana Krupanka, pracowników Referatu Promocji i MDK uczcili pamięć bohaterów na Monte Cassino. To czas historycznych faktów i refleksji. „Musimy pamiętać o ponad tysiącu żołnierzy, który oddali swoje życie za wolność i pokój w Europie…” podkreśla  Mateusz Bobek. A Jan Węglorz Przewodniczący RM ma swoje rodzinne wspomnienia. Jego ojciec Franciszek Węglorz walczył w armii Andersa i ubrał udział w walkach o wzgórza na Monte Cassino. Warto wrócić do tych zapisanych kart historii. Jak tylko miną ograniczenia i MDK znów otworzy swoją działalność, zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości do przywitania się z generałem. Pięknym dziełem, stworzonym z ludzkiej wyobraźni, upamiętniającym bohaterstwo i poświęcenie najważniejszych wartości, jakim niewątpliwie jest życie.

Podczas odsłonięcia pomnika we Włoszech miał odbyć się także „Bieg na Monte Cassino”, który w związku z epidemią organizatorzy przełożyli na 15 maja 2021 roku. Sportowemu wydarzeniu w 2021 roku będzie towarzyszyć, tak jak było w tegorocznych planach, trekking na Monte Cassino. Odbędzie się 18 maja historycznym szlakiem, jakim zdobywali wzgórze polscy żołnierze. Wędrówka zostanie poprowadzona po edukacyjnej ścieżce wytyczonej z inicjatywy Wojskowego Instytutu Wydawniczego. Jednak organizatorzy biegu z KB Sporting nie odpuszczają i spontanicznie zorganizowali już wirtualny bieg pn. Polacy bohaterom na Monte Cassino. Pobiegnij z nami!

Szczegóły na www.wirtualny.biegmontecassino.pl. Zapraszamy.

Jadwiga Bober

Referat Promocji i Obsługi Klienta

To top