18-02-2016 » Powiat i region

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Bezpłatne oprowadzanie po Szczecinie, podczas którego będzie można poznać odpowiedź
m.in. na pytanie o związek Opery na Zamku z nowojorską Metropolitan Opera czy londyńską Royal Opera, proponuje Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników. Wszystko to
w ramach „IV Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego”. Wydarzenie, w które włączyły się marszałkowskie instytucje kultury zaplanowano na niedzielę, 21 lutego 2016 roku.

Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego jest nie tylko darmowy, dla mieszkańców
i turystów, spacer po Szczecinie, ale przede wszystkim przybliżenie jego historii wraz z pokazaniem ciekawych obiektów. Święto przewodników ma również uświadomić nam wszystkim, jak ważną rolę odgrywają oni w promocji oraz kreowaniu wizerunku polskich metropolii. Do końca 2013 roku i deregulacji zawodu przewodnika w Polsce na Pomorzu Zachodnim uprawnienia przewodnika miejskiego posiadało ponad pół tysiąca osób, a przewodnika terenowego blisko 700 osób. W regionie mamy także około 2,8 tys. licencjonowanych pilotów wycieczek.

Niedzielna uroczystość rozpocznie się na placu Orła Białego o godzinie 11, gdzie po przekazaniu najważniejszych informacji uczestnikom, przewodnicy Stowarzyszenia rozpoczną oprowadzanie chętnych. Piesze wycieczki po Szczecinie zakończy koncert organowy w Katedrze św. Jakuba, którego początek zaplanowano na godzinę 14.

W programie obchodów znalazły się autorskie trasy przewodników. W trakcie każdej z kilkunastu wycieczek przewidziano jedno wejście do jednego ze szczecińskich obiektów takich jak: Akademia Sztuki, Bazylika Archidiecezjalna pw. św. Jakuba, Centrum Dialogu Przełomy, Cerkiew pw. św. Mikołaja, Łasztownia, dwa gmachy Muzeum Narodowego, Opera na Zamku, Teatr Kameralny, Teatr Lalek Pleciuga, Teatr Polski
i Zamek Książąt Pomorskich.

Podczas spacerów będzie się można również dowiedzieć, co Mendelssohn i Verdi mają wspólnego
ze Szczecinem, w której wieży schowały się tańczące panny, gdzie możemy posłuchać trąb hiszpańskich,
co łączy nowojorską Metropolitan Opera i londyńską Royal Opera ze szczecińską Operą na Zamku,
ilu książąt spoczywa na szczecińskim zamku, którzy ze znanych polskich aktorów występowali na scenie Teatru Polskiego oraz, w którym miejscu w Szczecinie i z czego wypływa Odra. Ze względu na ograniczoną możliwość wstępu do obiektów wejścia będą limitowane, a bezpłatne wejściówki zostaną rozdane
przez organizatorów przed rozpoczęciem zwiedzania.

Ponadto specjalnie dla najmłodszych przygotowane zostały dodatkowe atrakcje. To wizyta w manufakturze słodyczy, gra miejska i możliwość zrobienia zdjęcia z Gryfusiem, maskotką klubu piłkarskiego Pogoń.

Organizatorem wydarzenia jest Zachodniopomorskie Stowarzyszenie Pilotów i Przewodników w Szczecinie. Informacje dostępne są na stronie: http://www.zspip.pl/ – zakładka: O nas, podzakładka: Aktualności.

„IV Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego”

Niedziela, 21 lutego 2016 roku, początek godzina 11

Szczecin, plac Orła Białego

UMWZ

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *