Marzec’68 – debata z Adamem Michnikiem w Książnicy Pomorskiej

Znany publicysta, pisarz, historyk, działacz polityczny – Adam Michnik będzie gościem specjalnym kolejnej debaty z cyklu „Otwarta społeczność” (poniedziałek, 13 marca). Na wydarzenie zapraszają marszałek województwa Olgierd Geblewicz, dyrektor Książnicy Pomorskiej Lucjan Bąbolewski i Tomasz Dostatni OP. Temat spotkania: „Marzec’68. Rewolta studencka – antysemicka nagonka”.

Pierwsze w tym roku spotkanie organizowane pod hasłem „Otwarta społeczność” poświęcone będzie wydarzeniom Marca’68. Jeden z przełomów w najnowszej historii Polski zaczął się od studenckich protestów przeciwko cenzurze i opresyjnym działaniom komunistycznych władz. Zakaz wystawiania w Teatrze Narodowym „Dziadów” Adama Mickiewicza był iskrą, która rozpaliła wielki ogień społecznego niezadowolenia. 8 marca 1968 r. na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego studenci głośno upomnieli się również o relegowanych z uczelni kolegów – Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Protestujący zostali brutalnie spacyfikowani przez oddziały milicji oraz tzw. aktyw robotniczy. Wydarzenia marcowe wywołały wielki kryzys polityczny. Walce o władzę na szczytach PZPR towarzyszyła antysemicka nagonka (echa wojny izraelsko-arabskiej). Ostrze propagandy wymierzono w „obcych”, inteligencję, młodzież. Do emigracji zmuszono nawet 20 tysięcy obywateli.

O dramatycznych wydarzeniach sprzed 55 lat i ich konsekwencjach dla polskiej historii, polityki, życia społecznego w Książnicy Pomorskiej dyskutować będą:

Adam Michnik – dziennikarz, eseista, pisarz, historyk, działacz opozycji

dr hab. Radosław Ptaszyński – historyk, politolog, socjolog, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego

  1. Tomasz Dostatni – dominikanin, kaznodzieja, publicysta

Inspirujące dyskusje pod hasłem „Otwarta społeczność” zainicjował ojciec Tomasz Dostatni, który w 2020 przybył z Lublina do Szczecina.

Na Pomorzu Zachodnim tworzymy otwartą społeczność, życzliwą, ciekawą świata i ludzi. Kiedy wśród nas pojawił się ojciec Tomasz Dostatni, wiedzieliśmy, że to zaowocuje czymś niezwykłym. Takie właśnie są organizowane przez niego spotkania, fascynujące debaty, mądre rozmowy – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Cykl „Otwarta społeczność” na stałe zagościł w Książnicy Pomorskiej, instytucji kultury samorządu województwa. A patronat nad wydarzeniem objął marszałek Olgierd Geblewicz.

Uczestnikami spotkań są wybitne postaci świata kultury, polityki, mediów. W Książnicy debatowano już m.in. na temat uchodźców i reakcji państw UE na kolejne kryzysy migracyjne; wspominano prezydenta Czechosłowacji i Republiki Czeskiej Vaclava Havla, a w rocznicę Grudnia ’70 przypomniano sylwetkę Edmunda Bałuki, „księcia szczecińskich robotników”. W 2022 r. odbyło się spotkanie zachodniopomorskiej żeglarskiej rodziny, którego bohaterem był kapitan Wojciech Jacobson, a później w Książnicy gościli Hanna Suchocka ze wspomnieniami „Ambasador u trzech papieży” oraz Jarosław Kurski, dziennikarz i autor głośnej książki „Dziady i dybuki”.

Pierwsze z tegorocznych spotkań – już w poniedziałek, 13 marca. Serdecznie zapraszamy.

OTWARTA SPOŁECZNOŚĆ

„Marzec’68. Rewolta studencka – antysemicka nagonka”.

13 marca 2023 r. (poniedziałek) godz. 18

Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica

Ul. Podgórna 15/16 Szczecin

Sala im. Zbigniewa Herberta

Wstęp na wydarzenie – bezpłatny.

Należy tylko pobrać wejściówki z: https://app.evenea.pl/event/otwartaspolecznoscmarzec68/

Planowana jest też transmisja online:

https://pl-pl.facebook.com/ksiaznicapomorska/

https://www.facebook.com/PomorzeZachodnieNews

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top