Marszałek zalecił ułatwienia spłaty czynszów dla przedsiębiorców

Epidemia koronawirusa dotknęła większość branż. Straty odnotowują także restauracje, bufety, gabinety lekarskie, i inne usługi prowadzone w zamkniętych szpitalach, instytucjach kultury oraz urzędach. Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się do jednostek podległych samorządowi województwa, aby maksymalnie ułatwiły sytuację czynszową przedsiębiorcom działającym na terenie ich obiektów.

Szukamy ułatwień dla przedsiębiorców tam, gdzie tylko się da. Jako zarząd województwa zwróciliśmy się do naszych jednostek: instytucji kultury, szpitali, ośrodków ruchu drogowego, ZZDW i wielu innych podmiotów, aby maksymalnie, na ile pozwala sytuacja, wyszły naprzeciwko oczekiwaniom najmującym przedsiębiorcom w zakresie spłat czynszu – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Problem dotyczy wielu podmiotów. W szpitalach, w których obecnie wiele przychodni jest nieczynnych znajdują się apteki, prywatne gabinety lekarskie czy inne usługi związane ze zdrowiem. Ale także sklepiki, bufety, automaty z żywnością i napojami. Wiele z nich musiała zostać zamknięta lub notuje znacznie mniejsze przychody. Podobnie sytuacja wygląda w instytucjach kultury, w których goście mogli skorzystać z oferty gastronomicznej, czy tak popularnych miejsc w Szczecinie jak restauracja Na Kuncu Korytarza (Opera na Zamku) czy Browar Wyszak (Muzeum Narodowe w Szczecinie). To także wiele punktów handlowych i usługowych zlokalizowanych w nieruchomościach jednostek samorządu województwa: siedziby prywatnych firm, małe zakłady rzemieślnicze, warsztaty samochodowe, usługi szkoleniowe itp.

W piśmie skierowanym do jednostek samorządu województwa, zarząd zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie maksymalnych ulg w płatnościach czynszu (umorzenie, odstąpienie od dochodzenia należności) podmiotom, które nie mogą działać w wyniku decyzji administracyjnych (zamknięte obiekty itp.) lub które musiały wstrzymać działalność z powodów gospodarczych. Jednostki mają również rozważyć ułatwienia dla podmiotów, które wciąż działają, ale które ucierpiały finansowo w związku z epidemią.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top