Marszałek Olgierd Geblewicz z wizytą w Brandenburgii. Owocne rozmowy z premierem Dietmarem Woidke

Wyzwania związane z pandemią, budowa połączenia kolejowego Szczecin – Berlin, współpraca w obszarach gospodarki, kultury, nauki oraz 20-lecie partnerstwa regionów – to główne tematy rozmowy marszałka województwa Olgierda Geblewicza z premierem Brandenburgii Dietmarem Woidke. Spotkanie odbyło się w środę w Poczdamie.

Współpraca Pomorza Zachodniego i Brandenburgii została sformalizowana w 2001 roku. W grudniu minie dokładnie 20 lat od podpisania umowy, która przyspieszyła transgraniczną integrację i stworzyła nowe możliwości rozwoju regionów. Z tej okazji Premier Kraju Związkowego Brandenburgia dr Dietmar Woidke spotkał się z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem.

Podczas wizyty w Poczdamie rozmawiano o rocznicy partnerstwa, ale głównymi tematami były aktualności: pandemia, kryzys migracyjny, zawirowania w gospodarce, nowa perspektywa unijna.

Europa stoi dzisiaj przed różnorodnymi wyzwaniami. Jedyną odpowiedzią na te wyzwania może być większa spójność. Zbliżenie Polaków i Niemców, trwałe, oparte na solidnych podstawach, co w przypadku Brandenburgii i Zachodniopomorskiego ma miejsce – mówił marszałek Olgierd Geblewicz. – Ten mocny fundament stanowią bliska współpraca między ludźmi po obu stronach Odry na różnych szczeblach, nie tylko politycznych i administracyjnych, lecz także na poziomie obywateli, mieszkańców oraz korzystna dla obu stron kooperacja gospodarcza.

Relacja z wydarzenia:

http://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/marszalek-olgierd-geblewicz-z-wizyta-w-brandenburgii-owocne-rozmowy-z-premierem-dietmarem-woidke

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

To top