Marszałek Olgierd Geblewicz wraz z przedstawicielami Meklemburgii i Brandenburgii apelują o otwarcie granic

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz po stronie polskiej, a po stronie niemieckiej sekretarze stanu Patrick Dahlemann z Meklemburgii Pomorza Przedniego oraz dr Jutta Jahns-Böhm z Brandenburgii, zaapelowali do rządów polskiego i niemieckiego o wypracowanie rozwiązań dla pogranicza. Potrzebna jest mapa drogowa, konkretne daty otwarcia granic oraz procedury bezpieczeństwa. Do spotkania doszło na zamkniętej dla ruchu granicy w Rosówku.

– W pełni rozumiemy, to co się wydarzyło, ale mamy świadomość, że w chwili obecnej po obu stornach granicy sytuacja się mocno ustabilizowała. Dobrym ruchem było odmrożenie granicy dla pracowników transgranicznych, ale powinniśmy znać cały szczegółowy plan, mapę drogową dochodzenia do pełnego otwarcia. Rząd powinien podjąć działania, by uruchomić kolejne przejścia graniczne, takie jak to, w Rosówku – wyjaśniał Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W ocenie marszałka konieczne jest jak najszybsze otwarcie małych przejść granicznych dla pracowników transgranicznych, tak by Ci nie musieli każdego dnia pokonywać kilkudziesięciu kilometrów w drodze do pracy. Potrzebne są również pilne działania dla małego ruchu turystycznego przygranicznego zważywszy, że w Meklemburgii Pomorzu Przednim oraz Brandenburgii ilość aktywnych chorych jest bardzo niewielka. W końcu, potrzebna jest wiedza, kiedy i na jakich zasadach będzie w pełni odmrażana granica polsko-niemiecka. Na te informacje czekają samorządowych, ale i przedsiębiorcy z sektora handlu czy usług, którzy muszą się przygotować do nowych obostrzeń.

– Zdajemy sobie sprawę jakie problemy przeniosło zamknięcie granic. Wielu pracowników musi nadkładać kilometrów, by przekraczać jedyne przejście graniczne. Sytuacja nie będzie dobra, dopóki małe przejścia są zamknięte. Mamy nadzieję, że to się szybko zmieni, wspieramy te dążenia – powiedziała dr Jutta Jahns-Böhm, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Kraju Związkowego Brandenburgia przy Rządzie Federalnym.

– Podejmuję tą inicjatywę, która wyszła od Ciebie marszałku Olgierdzie i którą kierujemy do naszych rządów. Ten czas pandemii pokazał, ze tylko wspólnie jako Europejczycy możemy sobie poradzić w tym trudnym czasie. To dobry przykład jak takie sytuacje pokonywać – mówił Patrick Dahlemann, Parlamentarny Sekretarz Stanu ds. Pomorza Przedniego.

Zarówno marszałek Olgierd Geblewicz jak i przedstawiciele Brandenburgii oraz Meklemburgi Pomorza Przedniego skierują do rządów polskiego i niemieckiego specjalne listy z apelem o jak najszybsze podjęcie powyższych działań.

Gabinet Marszałka

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

To top