19-03-2020 » Powiat i region

Marszałek Olgierd Geblewicz apeluje w sprawie uzdrowisk

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz apeluje do Ministra Zdrowia o pilne wygaszenie  trwających turnusów w polskich uzdrowiskach. Według obecnie obowiązującego rozporządzenia  pacjenci którzy rozpoczęli leczenie uzdrowiskowe przed dniem 14 marca 2020 roku, mogą kontynuować leczenie do czasu przewidzianego programem turnusu. Zarówno zdaniem marszałka, jak i pracowników uzdrowisk, dłuższe przebywanie osób schorowanych, w starszym wieku, w tak licznych skupiskach może doprowadzić do dramatycznych skutków.

W Uzdrowisku Kołobrzeg obecnie przebywa 173 kuracjuszy, a w Świnoujściu 551. Zgodnie z planem mają opuścić sanatoria do końca marca – początku kwietnia. Jednak w związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego dalsze leczenie pacjentów przebywających na terenie uzdrowisk staje się coraz bardziej ryzykowne.

W uzdrowiskach przebywają głównie ludzie starsi, schorowani, stanowiący grupę najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem. W imię odpowiedzialności oczekujemy, że Narodowy Fundusz Zdrowia natychmiast podejmie działania, które umożliwią kuracjuszom jak najszybszy powrót do ich miejsc zamieszkania – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Pismo w tej sprawie zostało dzisiaj wysłane do ministra Łukasza Szumowskiego. Zasygnalizowano w nim także potrzebę opracowania rozwiązań finansowych i organizacyjnych, aby złagodzić następstwa obecnej sytuacji. Uzdrowiska – podobnie jak cała branża turystyczna czy gastronomiczna – bardzo dotkliwie odczują skutki ekonomiczne trwającej epidemii. Pracę  nad stworzeniem pakietu stosownych rozwiązań trzeba zacząć  już teraz.

Gabriela Wiatr

Rzecznik Prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *