Marek Jasiński – Pro Memoriam w Książnicy Pomorskiej

 Stowarzyszenie im. Profesora Marka Jasińskiego i Książnica Pomorska w Szczecinie zapraszają na koncert „Marek Jasiński – Pro Memoriam”, który jest organizowany z okazji 13. rocznicy śmierci wybitnego, polskiego kompozytora i pedagoga związanego z Pomorzem Zachodnim. Wydarzenie, wspierane przez Urząd Marszałkowski WZ, odbędzie się 10 marca br., o godz. 17, w sali im. Zbigniewa Herberta w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.  W programie m. in.: Jasiński, Łukaszewski, Godziemba-Trytek, Dobrzyński w wykonaniu Baltic Neopolis Quartet. Koncert poprowadzi dr hab. Szymon Wyrzykowski, prof. ZUT. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 Koncert inauguruje współpracę Stowarzyszenia im. prof. Marka Jasińskiego i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, której celem ma być opracowanie i przygotowanie do wydania spuścizny kompozytorskiej profesora Marka Jasińskiego, w tym stworzenie książkowego katalogu jego dzieł. Podstawą prac ma być depozyt przekazany Książnicy przez żonę oraz córkę przedwcześnie zmarłego w 2010 roku prof. Marka Jasińskiego.

Kompozytor był ważną postacią życia muzycznego regionu. W jego twórczości dominuje nurt sakralny. Reprezentujące go utwory w znacznej części przeznaczone są na chór mieszany. Nie brak w nim jednak również kompozycji instrumentalnych czy form o rozbudowanej obsadzie wokalno-instrumentalnej. Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki prof. Jasiński otrzymał m.in. Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina, Nagrodę św. Brata Alberta za twórczość sakralną czy Nagrodę Zachodniopomorski Nobel.

 Wydarzenie odbędzie się z inicjatywy Senator Rzeczypospolitej Polskiej Magdaleny Kochan, pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza.

Biuro Prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

70-540 Szczecin, ul. Korsarzy 34

To top