22-12-2019 » Powiat i region

Magia jemioły na te nadchodzące pięknie rodzinne święta!

Zawsze zielona jemioła to obok udekorowanej choinki obowiązkowy element świątecznej dekoracji domu. Wieszany u zwykle u sufitu pęk jemioły ma zapewnić nam pomyślność i odpędzać złe moce. Jemioła jest jednym z symboli Bożego Narodzenia.

Niby to roślina, ale tak nie do końca. I od zawsze fascynowała ludzi. Nie wiadomo skąd, zwykle zaskakująco nagle ów półpasożyt jak się okazuje, wyrasta na podatnych dla nich drzewach. A po ich ścięciu nie brązowieje, a jedynie zmienia barwę na delikatnie złotą.

Nic zatem dziwnego, że ludzie zaczęli kojarzyć jemiołę z nadprzyrodzonymi siłami i przypisywać jej magiczne właściwości. Według dawnych wierzeń, jemioła leczy choroby, świeże rany, obdarza płodnością, wrzucona do ognia gasi pożar.

Już w starożytności jemioła była otaczana kultem, czcili ją również nasi słowiańscy przodkowie. Chroniła ponoć przed czarami i urokami.

Jemioła pospolita (łac. Viscum album) to nic innego jak zimozielony półpasożyt, który rośnie na innych roślinach (zazwyczaj na drzewach) i pobiera od nich wodę oraz wszelkie możliwe substancje mineralne. Sama natomiast może fotosyntetyzować, co jest procesem wytwarzania przez nią związków organicznych z dwutlenkiem węgla i wody przy udziale światła.

Zbudowana jest z dość krótkich ulistnionych gałązek. Liście jemioły są zielone (czasem zielonożółte), skórzaste. Zimą jemioła jest obsypana owocami – białymi jagodami. Jemioła jest rośliną leczniczą – jako surowiec zielarski wykorzystuje się liście i pędy.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą. Przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem.

Naukowcy twierdzą, że jemioła może zdziałać wiele dobrego z naszym zdrowiem. Lekarstwa na jej bazie pomagają obniżyć ciśnienie, mają właściwości przeciwnowotworowe oraz wspomagają odporność.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą. Przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem, aby chroniła go przed niechcianymi gośćmi, a przyciągała dobrych ludzi.

W dzisiejszych czasach jemiołę wiesza się w domu na Boże Narodzenie, przede wszystkim w wierze na szczęście.

Jednym z popularnych bożonarodzeniowych zwyczajów jest całowanie się pod jemiołą zawieszaną u powały danego pomieszczenia.

Ważnym jest, by wiszące gałązki miały wiele owoców. Z kolei zasuszoną gałązkę jemioły należy przechować w domu aż do następnych świąt Bożego Narodzenia, co ponoć gwarantuje to przez cały rok magiczną moc owego ziela.
Najczęściej jako świąteczną ozdobę wykorzystujemy przycięte gałązki jemioły obsypane białymi owocami. Taki zielony pęk wieszamy nad świątecznym stołem lub w innym wyeksponowanym miejscu w domu.

Warto jednak wykorzystać gałązki jemioły do bożonarodzeniowych stroików czy wieńców, wplatając je pomiędzy gałązki iglaków. Jemioła znakomicie nadaje się do roślinnych dekoracji, bowiem bardzo długo zachowuje trwałość.
Krótko przycięte gałązki jemioły można wstawić do niewielkich wazoników, którymi udekorujemy nasz świąteczny stół.

Gdzie powinno się powiesić jemiołę? Zgodnie z obyczajem jemiołę zawieszamy nad wigilijnym stołem. I nie później niż przed pierwszą gwiazdką na niebie. Spotyka się, że umieszczamy jemiołę nad kuchnią, a także nad drzwiami wejściowymi.

Miwa

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *