Lokalne partnerstwa pomogą sięgnąć po środki unijne – Marszałek Olgierd Geblewicz rozmawia o współpracy z samorządowcami

Gminy i powiaty tworzą partnerstwa, by wspólnie zdobywać Fundusze Europejskie w nowej perspektywie finansowej. Przygotują też strategie rozwoju. Marszałek Olgierd Geblewicz w poniedziałek, 14 lutego 2022 r. spotkał się z włodarzami samorządów z powiatu gryfickiego. Dziś kolejne spotkanie w Goleniowie.  – To ważny krok w planowaniu inwestycji realizowanych z pomocą  unijnych środków. Lokalnie działamy mimo opóźnień po stronie rządu, który nie sfinalizował jeszcze swojej rundy negocjacji, a środki z Krajowego Planu Odbudowy są blokowane.

 W regionie trwają intensywne prace nad uruchomieniem środków unijnych w nowej perspektywie finansowej, a przygotowany projekt programu „Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego” jest obecnie konsultowany. Urząd Marszałkowski zbiera uwagi i wnioski do końca lutego (więcej informacji fepz.wzp.pl).  Podobnie jak jest to teraz, ważnym elementem nadchodzącego unijnego rozdania będą inwestycje realizowanie lokalnie, w partnerstwie między samorządami. Dotychczas takie zintegrowane inwestycje zdały egzamin wzorcowo i pozwoliły m.in. na budowę nowych centrów przesiadkowych, ścieżek rowerowych, zakup niskoemisyjnych autobusów czy realizację projektów środowiskowych i gospodarczych.

Sprawdź, co zostało zrealizowane lokalnie: https://mapadotacji.gov.pl/

W nowej perspektywie terytorializacja wsparcia, zgodnie z wytycznymi unijnych instytucji, będzie kontynuowana i mocno rozwijana. W województwie zachodniopomorskim prace nad utworzeniem nowych partnerstw rozpoczęły się w ubiegłym roku. Docelowo mechanizm zostanie zastosowany do 12 obszarów funkcjonalnych. Zastąpią one dotychczasowe zintegrowane inwestycje terytorialne (ZIT) oraz kontrakty samorządowe.

  • Stosowanie takich narzędzi  pozwala lepiej inwestować środki europejskie, z chirurgiczną precyzją planować inwestycje. Co ważne, takie podejście umożliwia także realizację projektów pozakonkursowych, łączenia różnych priorytetów, a nawet programów. Na Pomorzu Zachodnim zastosowane przez nas rozwiązania zdały egzamin wzorcowo. W nowej perspektywie będziemy kontynuować ten rodzaj wsparcia, stawia na to także Komisja Europejska. Rozpoczęliśmy już prace nad uruchomieniem pomocy dla gmin i powiatów, które są zobligowane do przygotowywania odpowiednich strategii. To warunek pozyskania dotacji w perspektywie 2021-2027 – wyjaśnia Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Więcej informacji w komunikacie oraz na www.wzp.pl https://www.wzp.pl/biuro-prasowe/biuro-prasowe/aktualnosci/lokalne-partnerstwa-pomoga-siegnac-po-srodki-unijne-marszalek-olgierd-geblewicz-rozmawia-o

 

 

 

 

 

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 

To top