Lokalne KGW na spotkaniu w podgolczewskim gościnnym Samlinie

Odradzają się stowarzyszenia pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich, które działały wcześniej prawie w każdej miejscowości działały z ogromną werwą, a pewien trudny do zrozumienia regres zanotowały na przełomie na przełomie 80. i 90. lat ubiegłego wieku, kiedy następowały zmiany ustrojowe w Polsce.  Pierwszym takim nowopowstałym Kołem na terenie powiatu kamieńskiego jest KGW w Trzebieszewie, które zostało założone 15 grudnia ubiegłego roku.

Dodajmy, iż tylko w kamieńskiej gminie jest podobnych kół jeszcze trzy. Pocieszające jest to, że podobnie odradzanie się kuł  występuje w pozostałych gminach naszego powiatu. A kolejne koła – jak dochodzą nas słuchy, powstaną już niebawem. A to dobra wiadomość, bowiem odradzanie się takich stowarzyszeń w środowisku wiejskim jest znakomitym zalążkiem do tego, by w małych miejscowościach pachniało szeroko pojętą kulturą, gdzie  tworzą się przeróżne koła zainteresowań. A w nich m.in. takie jak: nauka, poznawanie sztuki kulinarnej, która jest od jakiegoś czasu na topie szczególnie preferowana w mediach, czy też wymiana szeroko pojętych doświadczeń.

Panie, choć nie tylko, bo są w tych kołach również panowie, znają się zwykle poprzez różne koleżeństwa czy przyjaźni. By te stosunki na niwie towarzysko – kulturalnej jeszcze bardziej zacieśnić, Magdalena Leus – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Samlinie, które zawiązało się tuż po świętach bożonarodzeniowych w ubiegłym roku, wpadła na pomysł czy raczej wymyśliła ciekawe novum, czego wynikiem było zorganizowane w sobotę 21.09.2019,  spotkania integracyjnego, na które zjechali – dodajmy licznie, przedstawiciele kilku innych kół. Były obecne koła z Dargobądza, Gostynia, Ładzina, Margowa, Stuchowa, Świerzna, Trzebieszewa oraz z wyspiarskiego Zastania.

Owa plenerowa impreza, w której udział wziął m.in. burmistrzem golczewskiej Gminy, Maciej Zieliński, jak również przedstawiciele lokalnego samorządu z przewodniczącym Rady Miejskiej, była świetna okazją do nawiązywania do wszystkiego tego, co nazywamy kulturą. I to kulturą przez duże „K”. W Samlinie pojawił się również wicemarszałek naszego województwa, Jarosław Rzepa, a także radni Sejmiku Wojewódzkiego w osobach: Michała Kamińskiego i Artura Łąckiego oraz Poseł na Sejm RP, Krzysztof Zaremba, który zawitał kilkudziesięcioletnim „Fiatem 125 p”, który wzbudzał uzasadnioną powszechną ciekawość.

Muzyczną oprawę imprezie nadał „Chór Świerzno” oraz Grupa Teatralno – Kabaretowa „Dystans” z Golczewa.

A potem była zabawa pod chmurką, którą świetnie poprowadził DJ, Łukasz Leus, serwując biesiadnikom znakomite przeboje i hity tego lata. O tym, że impreza rozkręcała się na dobre niech świadczy fakt, iż trwała ona w najlepsze do bardzo próżnych godzin nocnych. Czy jak kto woli – bardzo wczesno porannych.

Członkinie innych zaproszonych Kół obecne na imprezie, którym taka inicjatywa bardzo się spodobała, już głośno mówią, że i u siebie zorganizują temu podobne spotkania. I na pewno w tym wszystkim o to chodzi. A przetarcie takich przyszłych spotkań integracyjnych, jakie miało miejsce w Samlinie, niech będzie początkiem czegoś nowego. Czegoś, co da pozytywny impuls do innych i zarazem kolejnych różnorakich inicjatyw , a co za tym idzie, do szeroko pojętych działań w poszczególnych Kołach na terenie powiatu kamieńskiego.

Miwa

Jeden komentarz na temat: Lokalne KGW na spotkaniu w podgolczewskim gościnnym Samlinie

  1. RENATA pisze:

    Pomylka w tekście oprawę artystyczna dała grypa Teatralno kabaretowa,, Dystans ” a nie Dylizans, proszę o sprostowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *